Voleybolcu olan ve olmayanlarda, omurga yapı ve mobilitesi, kor enduransı, skapular diskinezi ve üst ekstremite fonksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of spine structure and mobility, cor endurance, scapular dyskinesia and upper limb function in volleyball players and non-volleyball players
  1. Tez No: 857382
  2. Yazar: ELİF YEŞİLAY BÜYÜKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş-Amaç: Uzun süreli yoğun ve tekrarlı asimetrik yüklenmeler, omuz kuşağı ve omurgada asimetrik eğim ve hareket paternleri ile kas kuvvet dengesizliğine ve zayıflığına ve enduransta azalmalara neden olabilmektedir. Özellikle skapula biyomekaniklerinin bozulması sportif performansı negatif yönde etkilemektedir. Bu çalışmada amaç, voleybolcu olan ve olmayan bireylerde omurga yapı ve mobilitesi, kor enduransı, skapular diskinezi ve üst ekstremite fonskiyonlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal- Metod: 27 elit düzey voleybolcu (ortanca yaş: 23,00 (20,00-32,00) yıl) ve 27 yaş ve beden kitle indeksi uyumlu kontrol grubu (ortanca yaş: 24,00 (21,00-29,00) yıl) dahil edildi. Omurga yapı ve mobilitesi Valedo Shape cihazı ile, kor kas endurans McGill Kor Endurans Testi ile, skapular hareketlilik ve diskinezi Lateral Skapular Slide Testi ile, üst ekstremite denge fonksiyonu Y Denge Testi ile, üst ekstremite stabilitesi Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi ile ve üst ekstremite patlayıcı gücü Sağlık Topu Fırlatma Testi ile değerlendirildi. Verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri, Shapiro Wilk testi ile incelendi. Grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05) görüldü. Sagital düzlemde mobilitede ise anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Sonuç: Voleybolcu grubun, kontrol grubuna göre spinal inklinasyon açıları, skapular diskinezileri, göğüs hizasından fırlatma yetenekleri daha düşük ancak üst ekstremite dengesi, üst ekstremite stabilitesi ve gövde kor kas enduransları daha yüksek bulunmuştur. Voleybolcularda kinetik zincirin tüm bölümlerindeki biyomekanik dizilim ve mobilitenin rutin olarak değerlendirilmesinin önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Long-term intense and repetitive asymmetrical loads can cause muscle strength imbalance and weakness and decreases in endurance with an asymmetrical inclination and movement patterns in the shoulder girdle and spine. In particular, the deterioration of scapula biomechanics negatively affects sportive performance. The aim of this study is to compare spine structure and mobility, core endurance, scapular dyskinesia, and upper extremity functions in volleyball players and non-volleyball players. Material - Method: 27 elite-level volleyball players (median age: 23.00 (20-32) years) and 27 age and body mass index-matched control group (median age: 24 (21.00-29.00) years) were included. Spine structure and mobility were evaluated with a Valedo Shape device, core muscle endurance with McGill Core Endurance Test, scapular mobility and dyskinesia with Lateral Scapular Slide Test, upper extremity balance function with Y Balance Test, upper extremity stability with the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test and upper extremity explosive power with the Medicine Ball Throwing Test. The Shapiro's test was used to determine whether the data showed normal distribution or not. Mann-Whitney U test was used to compare the groups. The statistical significance level was accepted as p0,05). Conclusion: Spinal inclusion angles, scapular dyskinesias, chest-level throwing abilities were found to be lower in the athlete group compared to the control group, but upper limb balance, upper limb stability and trunk core November endurance were found to be higher. We think that it is important to routinely evaluate the biomechanical alignment and mobility in all parts of the kinetic chain in volleyball players.