Sağlık sigortasının teminat kapsamı
Guaranteed issues in health insurance
  1. Tez No: 857401
  2. Yazar: MUHAMMED ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sağlığı tehdit eden hastalık ve kaza sonucu yaralanma hallerinin sebep olabileceği bazı olumsuz ekonomik sonuçlara karşı sigorta himayesi sağlayan sağlık sigortası, uygulamada en çok tercih edilen sigorta türlerinden biridir. Sağlık sigortası, içerisinde farklı nitelikte teminatlar barındırarak sigortalılara farklı içeriklerde teminatlar sunabilen kapsamlı bir sigorta türüdür. Tedavi giderlerinin karşılanması, hastanede geçirilen günler için gündelik belirli bir miktarın paranın ödenmesi, iş görememe sebebiyle gündelik belirli bir miktarın paranın ödenmesi, bakım giderlerinin karşılanması, gündelik belirli bir miktar bakım parası ödenmesi gibi farklı hukuki niteliğe sahip teminatlar sağlık sigortasının konusunu oluşturabilmektedir. Sağlık sigortasının konusu oluşturabilecek farklı nitelikteki bu teminatlar bakımından önemli noktalardan biri de bu teminatlar ile sigortacı tarafından sigortalılara sağlanacak himayenin kapsamının ne olacağıdır. Bu ise sağlık sigortasının teminat kapsamı ile ilgili bir konudur. Çalışmamızın konusunu da sağlık sigortasının teminat kapsamı ile buna ilişkin mevzuat hükümleri oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak sağlık sigortası üzerinde durulmuş ve bu kapsamda sağlık sigortasının tanımına, tarihsel gelişimine, ilgili yasal düzenlemelere, hukuki niteliğine, türlerine ve diğer can sigortası türleriyle karşılaştırılmasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, sigorta hukukunda riziko kavramı ile riziko ve teminatın belirlenmesi üzerinde durulmuş ve sağlık sigortasında riziko konusu olay sayılan hastalık ve kaza halleri ile genel ve özel şartlarla teminat kapsamı dışında tutulan rizikolara yer verilerek sağlık sigortasının riziko bakımından kapsamı ile ilgili birtakım değerlendirmelerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde ise, sağlık sigortası kapsamında düzenlenen teminat türlerine yer verilerek her bir teminat türü bakımından kapsamı ile ilgili açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health insurance is one of the most preferred types of insurance in practice, providing insurance protection against certain negative economic consequences that may be caused by illnesses and accidental injuries that threaten health. Health insurance is a comprehensive type of insurance that can offer different types of coverage to the insured by including different types of coverage. Coverage of treatment expenses, payment of a certain amount of money per day for the days spent in the hospital, payment of a certain amount of money per day due to incapacity for work, coverage of care expenses, payment of a certain amount of care money per day can constitute the subject of health insurance. One of the important points in terms of these different types of coverages that may constitute the subject matter of health insurance is the scope of the protection to be provided to the insured by the insurer with these coverages. This issue is related to the scope of coverage of health insurance. The scope of coverage of health insurance and the relevant legislative provisions constitute the subject of our study. The first part of the study focuses on health insurance in general, and in this context, the definition of health insurance, its historical development, the relevant legal regulations, its legal nature, its types and its comparison with other types of life insurance. In the second part, the concept of risk in insurance law and the determination of risk and coverage are emphasized, and some evaluations are made regarding the scope of health insurance in terms of risk by including the cases of diseases and accidents that are considered as events subject to risk in health insurance and the risks that are excluded from the scope of coverage by general and special conditions. In the third part, the types of coverage regulated within the scope of health insurance are examined and the scope of each type of covarage are explained.