Marcel Proust ve sinema: Alaın Resnaıs sinemasının proustçu zaman, hafıza ve anımsama kavramları üzerinden incelenmesi
Marcel Proust and Cinema: Examining Alain Resnais Cinema through Proustian Concepts of Time, Memory and Remembrance
- Tez No: 857416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Zaman düşüncesi birçok kişi için önem arz etmektedir. Zamanın, hafızanın ve anımsamanın insanlar üzerinde etkisi çok olumuştur. Bu düşünceyle hayata bakan birçok insan olmuştur. Marcel Proust“Kayıp Zamanın İzinde”adlı eserinde yaratmaya çalıştığı zaman düşüncesi de bu fikirle oluşmuştur. Proust'un yapıtında yarattığı zaman, sinemada karşımıza çıkmaktadır. Tezin amacı, Proust'un yapıtında yaratmaya çalıştığı zaman düşüncesinin sinemada olup olmadığıdır. Marcel Proust'un yapıtında yaratmış olduğu zaman, hafıza ve anımsama kavramlarının Alain Resnais sinemasında karşılığının olup olmadığı düşünüldüğünde her iki sanatçının ortak özellikleri tespit edilmektedir. Proust'un amacı geçmişte yaşanan birtakım durumları anıları ve özlemleri yeniden hatırlamaya çalışmaktır. Bu hususta yapıtında geçmişi yeniden yaşayabilmek için belirli kodlar yaratmış ya da dönemin felsefesinden yararlanmıştır. Proust'un yaratmış olduğu kodlar sinemada karşımıza Alain Resnais'nin filmlerinde çıkmaktadır. Proust ve Resnais zamanın insanlar üzerinde bıraktığı etkileri göstermeye çalışmaktadırlar. Her iki sanatçı da okur ve izleyicilerine bunu aktarabilmek için farklı yollar aramışlardır. Tezin amacı bu yolları tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The concept of time holds significant importance for many individuals, influencing their perception of life and the impact of memory and reminiscence. This perspective has inspired numerous individuals to contemplate existence through the lens of time. Marcel Proust, in his work“In Search of Lost Time,”endeavored to create a conception of time aligned with this notion. The aim of this thesis is to explore whether Proust's conception of time, as portrayed in his work, finds parallels in cinema. The temporal framework constructed by Proust in his work prompts reflections on memory and recollection, paralleling the cinematic endeavors of Alain Resnais. Both artists share a common aspiration to evoke past experiences, memories, and yearnings. Proust's intent is to recapture certain moments of the past, utilizing specific codes or drawing from contemporary philosophical currents to relive bygone eras within his narrative. These codes crafted by Proust find resonance in the films of Alain Resnais. Proust and Resnais endeavor to illustrate the impact of time on individuals, seeking various means to convey this to their readers and viewers. The objective of this thesis is to identify these narrative strategies employed by both artists.