Quests for impossible wholeness: Time, memory, and in-betweenness in marcel proust's a la recherche du temps perdu and Ahmet Hamdi Tanpinar's huzur
İmkansız bütünlük arayışları: Marcel proust'un kayıp zamanın izinde ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın huzur romanlarında zaman, bellek ve aradalık
- Tez No: 188481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için EsenEgemen Özbek tarafından Eylül 2006'da teslim edilen tezin kısa özeti.Başlık: İMKANSIZ BÜTÜNLÜK ARAYIŞLARI: MARCEL PROUST'UN KAYIPZAMANIN İZİNDE VE AHMET HAMDİ TANPINAR'IN HUZURROMANLARINDA ZAMAN, BELLEK VE ARADALIKBu tez Marcel Proust ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın zaman kavramsallaştırmalarınımodernlik deneyimine özel bir vurgu bağlamında incelemektedir. Tez birincilkaynak olarak Proust'un A la recherche du temps perdu (Kayıp Zamanın İzinde) veTanpınar'ın Huzur romanlarını almaktadır. Bu eserlere ek olarak Tanpınar'ındüşüncesini daha fazla anlayabilmek için makalelerine de yer verilmiştir. Çalışmametin analizi ve tarihsel analizi birleştirmektedir.Tezin temel problemi modernlik deneyiminin zamansallık üzerindeki etkisidir. Buamaçla çalışma ilk olarak zaman algısının tarihsel dönüşümünü açıklamayaçalışmaktadır. Bu bağlamda modernlik deneyiminin özel bir zaman algısı üzerinekurulduğunu ve bu deneyimin beraberinde parçalanma, geçicilik ve sabit zemininkaybını getirdiği söylenebilir. Bu tezde Proust ve Tanpınar'ın eserleri bu çerçeveyeoturtulmaya çalışılmaktadır.Tez Proust ve Tanpınar'ın geçicilik ve kayganlık tarafından belirlenen modernzamansallık içinde sabit bir nokta ve bütünlük arayışı içinde olduklarını iddiaetmektedir. Bunu yapmanın yolu olarak zamansal devamlılığı sağlayacak geçmiş ileşimdi arasında bağlar kurulması ön plana çıkmaktadır. Ancak her iki eser degöstermektedir ki bu arayış imkansız bir arayıştır çünkü bütünlük ve devam bir kerekırılmış ve geriye sadece hatıraları kalmıştır. Ele alınan romanlar aranan bütünlüğünve devamın estetik alanda yeniden kurulmalarıdır.
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Thesis of Esen Egemen Özbek for the degree ofMaster of Artsfrom the Atatürk Institute for Modern Turkish Historyto be taken September 2006.Title: QUESTS FOR IMPOSSIBLE WHOLENESS: TIME, MEMORY, AND IN-BETWEENNESS IN MARCEL PROUST?S A LA RECHERCHE DU TEMPSPERDU AND AHMET HAMDİ TANPINAR?S HUZURThis thesis scrutinizes Marcel Proust and Ahmet Hamdi Tanpınar?s conceptions oftime with a particular interest in the experience of modernity. The primary sourcesstudied in this thesis are Proust?s A la recherche du temps perdu (In Search of LostTime) and Tanpınar?s Huzur (Peace of Mind). Moreover, in order to shed more lighton Tanpınar?s thought his articles are also investigated. The study incorporatesliterary and historical analyses to contextualize both authors? works.The main problem of the study is to investigate the impact of the experience ofmodernity on temporality. For this end, this thesis, first of all, accounts the historicaltransformation of the perception of time. It is possible to maintain that the experienceof modernity was constructed upon a specific time perception and that thisexperience brought with fragmentation, transitoriness, and loss of stable ground.Proust and Tanpınar?s works are tried to be situated in this context.The thesis argues that within this modern temporality dominated by transitorinessand elusiveness Proust and Tanpınar try to find a stable anchoring point that wouldresist the cruel order of time. The way of finding this stable point and wholeness isconstructing links between the past and the present that would constitute thetemporal continuity that they are in search of. However, both novels demonstrate thatthe quest for wholeness is an impossible one because wholeness is once broken andthere is merely the memory of it. They are reconstruction of that wholeness in theaesthetic field.