Otomobil dünyasında kullanılan grafik imgelerin epistemolojik kökenleri
Epistemological origins of graphic images used in the automobile world
- Tez No: 857426
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AKDENİZLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
“Otomobil Dünyasında Kullanılan Grafik İmgelerin Epistemolojik Kökenleri”başlıklı tez hedef olarak kendisine otomobil karoseri ve otomobil iç tasarımında kullanılan grafik tasarım disiplinini ilgilendiren logo, marka, model tipografileri ve çeşitli özel grafik ürünleri incelemeye adamıştır. Aynı zamanda otomobil ile ilintili, görsel imgeleri oluşturan mitlere, hikâyelere değinmeye çalışılmıştır. Otomobili oluşturan temel tasarım elemanları bir grafik değer olarak ele alınıp, otomobil tasarımının tarihini grafik tasarım disiplini bakış açısından açıklanacaktır. Ayrıca otomobili medyum olarak kabul edip bu medyumun kendi tasarımını ve onunla ilintili dinamiklerin evriminin epistemolojik ve görsel verileri incelenecektir. Bu verilerin semiyoloji, ikonografi, mitoloji gelenekleri, halk bilimi, sosyoloji, görsel algılama psikolojisi, grafik ve lekesel değerler süzgeçlerinde incelenip akademik çıkarımlara dönüşmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Epistemological Origins of Graphic Images Used in the Automobile World”is dedicated to the examination of logos, brands, model typographies and various special graphic products related to the discipline of graphic design used in automobile body and automobile interior design. At the same time, it was tried to touch upon the myths and stories associated with the automobile, which constitute visual images. The basic design elements that make up the automobile will be considered as a graphic value and the history of automobile design will be explained from the perspective of the graphic design discipline. In addition, the epistemological and visual data of the evolution of the automobile as a medium, its own design and the dynamics associated with it will be examined. It is aimed that these data will be transformed into academic conclusions by analysing them through the filters of semiology, iconography, mythological traditions, ethnology, sociology, visual perception psychology, graphic and stain values.