Sayısal görüntü işlemede görüntü karşılaştırma
Image comparison under digital image processing
- Tez No: 85745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
SAYISAL GÖRÜNTÜ İŞLEMEDE GÖRÜNTÜ KARŞILAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Betûl ÖZEN AKYOL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Görüntü karşılaştırılmasının yapılabilmesi için sayısal görüntü işlemeden ne şekilde yararlanılabileceği araştırılmış, bu konuda olabildiğince çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Ancak görüntü karşılaştırma için kullanıldığı söylenebilecek belirgin, tek ve basit bir teknik olmadığı gözlenmiştir. Görüntüleri analiz ederek noktasal tanımını yapmanın, görüntüleri karşılaştırmanın başlangıcı olabileceği araştırılmış, bunun için kullanılabilecek hough transform ve bununla ilişkili kontur yönelimli segmentasyonun prosedürleri incelenmiştir. Bu prosedürlerle elde edilen sonuçlar Ad Oculos programında gözlenmiştir. Ayrıca iki görüntünün piksel piksel aynı ya da farklı olduğu noktaların tarifini yaparak ve görüntüler üzerinde matematiksel ve mantıksal işlemler uygulayarak görüntüleri karşılaştırma üzerinde çalışılmış, bu şekildeki karşılaştırmayı yapan pascal programı yazılmıştır. Piksel piksel karşılaştırmanın sonuçlarım yorumlamak için, RMSE (root mean squared error) ve PSNR (peak signal to noise ratio) ölçütleri kullanılmıştır. Bilim Kodu : 500.20.24 Anahtar Kelimeler : Image comparison, Hough Transform, Segmentation, Edge Detection, RMSE, PSNR Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Mine AKTAŞ
Özet (Çeviri)
11 IMAGE COMPARISON UNDER DIGITAL IMAGE PROCESSING (M.Sc. Thesis) BetûlÖZENAKYOL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT For image comparing, how to be able to benefit from digital image processing has been searched, for this subject, different sources have been used as rather. However, there is no evident, one and simple technique which can be used for image comparing has been viewed. By analysising of image and making its structure as point views have been searched that is beginning of the image comparing. For this purpose, hough transform and contour oriented segmantation procedure which is related with hough transform, were examined. And the result that was taken with these procedures, was watched upon Ad Oculos programme. Also by making definition of same or different points of two images pixel by pixel and by examining mathematics and logical procedures on images, on the image comparing was examined. And also pascal programme which is making comparison with these methods, was written. For interpreting the result of pixel by pixel comparison, RMSE (root mean squared error) and PSNR (peak signal of noise ratio) measurements were used. Science Code : 500.20.24 Key Words : Image comparison, Hough Transform, Segmentation, Edge Detection, RMSE, PSNR Page Number : 89 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Mine AKTAŞ