Üretici güçlerin ekonomi politiği ve dönüşüm süreci
The political economy of the productive forces and the procces of transformation
- Tez No: 857451
- Danışmanlar: PROF. DR. AFFAN HAKAN ÇERMİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Marksist Tarih Tezi, ekonomik ve toplumsal ilişkilerin, yaşanılan üretim tarzına göre belirlendiğini savunur. Her üretim tarzı da sınıfsal bir karakter taşıması nedeni ile, üretim araçları mülkiyetine dayanır ve tüm mülkiyet ilişkilerini bu anlayışa göre y apılandırır. Ayrıca her üretim tarzınınhukuki ve ahlaki üst yapısı, bu mülkiyeti korumayı amaçlar. Her üretim tarzı, emek, üretim araç gereçleri ve bilgi birikiminden oluşan üretici güçlerle üretim yapar ve üretim aracı mülkiyeti o üretim tarzının sınıfsal karakterini ve adını ifade eder. Marksist tarih tezine göre bu üretim tarzları; ilkel komünal, köleci, feodal, kapitalist, sosyalist komünist üretim tarzları olarak ifade edilmektedir. Her üretim tarzından bir sonrakine geçişte, emeğin ve emek ürünü üreti m araçlarının, belirleyici olduğu görülmüştür. Bu geçişlerde aynı zamanda benzer süreçler ve ekonomik toplumsal belirtiler yaşanmıştır.Bu çalışma önce, üretim tarzlarının tarihsel süreçteki değişimlerinde, üretici güçlerin etkisini, üretim tarzı değişimle rinde ortaya çıkan ekonomik toplumsal olayların benzerliklerini saptamaktadır. Bu ekonomik ve toplumsal benzerliklerden yola çıkarak, içinde yaşadığımız dönemim bir üretim tarzı değişimi olduğu sonucuna varmaktadır. Varılan sonuçta ayırt edici özelliğin, e meğin,başat üretim aracı yazılım mülkiyetine sahip olduğuna dair çıkarımdır. İçinde yaşadığımız dönemde kapitalizmin, sınırsız üretimi ile, kaynakları tüketen, çevreyi kirleten ve gıda güvenliğini ortadan kaldıran çöküşü saptanmıştır. Bu çöküşün, üretim ar acı mülkiyetine sahip emeğin öncülüğünde önlenebileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Marxist History Thesis argues that e conomic and s ocial relations are determined by the mode of production experienced. Since everymode of production has a class character, it is based on the owner ship of the means of production and structures all property relations according to this understanding. Inaddition, the legal and moral superstructure of eachmode of production aim stoprotect this property. Eachmode of production produces with productive forces consisting of labor, production to olsand knowledge, and ownershi p of the means of production expresses the class character and name of that mode of production. According to the Marxist H istory T hesis, these modes of production; It is expressed as primitive communal, slave, feudal, capitalist, socialist communist modes of production. It has been seen that laborand the means of production produced by labor are decisive in the transition from each mode of production to the next. Similar processes and economic social symptoms were experienced during these transitions. This study first determines the impact of productive forces on the changes in modes of production in the historical process and the similarities of economic social events that occur in changes in modes of production. Based on these economic and social similarities, he concludes that the period we live in is a change in the mode of production. The distinguishing feature of the conclusion is the inference that labor has ownership of software, the dominant means of production. In the period we l ive in, the collapse of capitalism, with it sun limited production, consuming resources, polluting the environment and eliminating food security, has been detected. It is concluded that this collapse can be prevented under the leadership of labor that owns the means of production.