El yazması eserlerde kâğıt tamamlama yöntemleri: Türkiye yazma eserler kurumu kitap şifahanesinde yapılan uygulama örnekleri
Paper completion methods in manuscripts: Examples of applications at he of Turkey manuscripts institution book healing house
  1. Tez No: 857455
  2. Yazar: ASLI ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÇAĞLAR ERYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
El yazması eserler yazıldıkları dönemden günümüze kadar olan süreçte, bulundukları ortam şartlarından, okuyucu müdahalelerinden ve yapım malzemesinden kaynaklı çeşitli bozulmalara ve değişimlere uğramaktadır. El yazması eserlerin sayfalarında meydana gelen ve çok sık rastlanılan bozulmalardan biri eksik kısımlardır. Kâğıt yapısında bazen büyük, bazen de küçük formlar halinde görülen bu parça kayıpları ve böcek, kemirgen hasarı vb. gibi sorunlardan kaynaklı kayıplar meydana gelmektedir. Eksik kısımların oluşmasındaki sebepler bunlara sınırlı değildir. Ayrıca geçmiş dönemlerde yapılmış eski onarımlar da ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu bozulmalar her eserde ayrı ayrı sonuçlara ve hasara neden olmaktadır. Bu tez kapsamında; çalışılan el yazması eserlerin sayfalarında görülen bozulmalar, kâğıdın yapısı ve özellikleri, dönemi, kullanım durumu, eski onarımları gibi birçok unsur ele alınarak örnek eser grupları üzerinden incelenmiştir. Bu çerçevede eserlerin aletli ve görsel incelemeleri gerçekleştirilmiş daha sonra eksik kısımların tamamlanması ve eski onarımlar eserler üzerinde yapılan çalışmalar ile aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manuscripts have been subject to various deteriorations and changes due to the environmental conditions, reader interventions and construction materials from the period they were written to do present day. One of the most common deteriorations that occur on the pagges of manuscripts is missing parts. These part losses, which sometimes seen in large and sometimes small forms in the paper structure, and losses due to problems such as insects, rodent damage, etc., occur. The reasons fort he formation of missing parts are not limited to these. In addition old repairs made in the past also constitute a serious problem. These deteriorationscause seperate results and damage in each work. Within scope of this thesis; the deterioration seen on the pages of the manuscripts studied, the structure and properties of the paper, the period, the state of use, and the old repairs were examined through sample groups of works. In this context, instrumental and visual examinations of the works were carried out, and then the completion of missing parts and old repairs were reported through the studies carried out on the works