Natalya Fateyeva'nın metinlerarasılık kuramı (Viktor Pelevin'in eserleri örneğinde)
Natalya Fateyeva's theory on intertextuality (On the example of Victor Pelevin's works)
  1. Tez No: 857456
  2. Yazar: EMİNE KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Metinler sürekli bir devinim halinde oldukları için hem kendilerinden önce gelen metinlerden izler taşır hem de kendilerinden sonra gelecek metinlere etki ederler. Genel anlamıyla metinler arasındaki bu izleri ve etkileri kovalayan kuram olarak adlandırabileceğimiz metinlerarasılık 1966 yılında ortaya atılmasıyla dilbilim, edebiyatbilim ve göstergebilim üzerine çalışmalar yürüten araştırmacılar için ilgi çekici bir alan oluşturur. Fransız dilbilimcilerin öncülük ettiği metinlerarasılık çalışmaları kısa süre içinde Rus dilbilimcilerin de dikkatini çeker ve metinlerarası unsurların sınıflandırılması konusunda önemli çalışmalar kaydedilir. Söz konusu çalışmalar arasından Natalya Fateyeva'nın kuramı postmodern anlatıların incelemesi bakımından oldukça elverişli bir yöntem sunar. Dolayısıyla araştırmacının çalışması Rus postmodern edebiyatın öncü isimlerinden Viktor Pelevin'in eserlerini metinlerarasılık kuramı çerçevesinde geniş bir perspektifle ele almamızı sağlar. Tezimizin amacı Viktor Pelevin'in sanatının farklı dönemlerine ait üç romanını Natalya Fateyeva'nın metinlerarasılık kuramı ışığında inceleyerek hem metinlerarası unsurların tespiti üzerine yeni bir yöntemi tanıtmak hem de yazarın başvurduğu metinlerarası kaynaklar üzerinden sanatındaki değişimi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Since the texts are in a constant state of motion, they both carry traces of the texts that came before them and affect the texts that will come after them. With intertextuality, which we can call the theory that chases these traces and effects between texts in general, having been introduced in 1966, it creates an interesting field for researchers working in the fields of linguistics, literary science and semiotics. The study of intertextuality, pioneered by French linguists, soon attracts the attention of Russian linguists and these linguists record important work on the classification of intertextual elements. Among these studies, Natalya Fateyeva's theory offers a very convenient method for the study of postmodern narratives. Therefore, the researcher's study allows us to consider the works of Victor Pelevin, one of the leading names of Russian postmodern literature, with a broad perspective within the framework of intertextuality theory. The aim of our thesis is to introduce a new method for the detection of intertextual elements and to reveal the change in his art through the intertextual sources used by the author, examining Victor Pelevin's three novels from different periods of his art in the light of Natalya Fateyeva's theory of intertextuality.