Analysis of drainage facilities in embankment dams
Dolgu barajlarda drenaj sistemlerinin analizi
- Tez No: 857493
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dolgu barajlar, ekonomik olmaları ve kolaylıkla bulunabilen malzemelerle inşa edilebilmeleri nedeniyle uzun zamandır popüler bir seçim olmuştur. Öyle ki yaklaşık tüm barajların %65'i ile dünya çapındaki barajların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Ancak yapımında kullanılan malzemelerden dolayı bu yapılar tümüyle geçirimsiz değildir, bu da sızıntıya veya suyun baraj gövdesi içinde hareket etmesine neden olmaktadır. 1900 ile 1975 yılları arasında yıkılan dolgu barajların borulanma ve sızıntı, baraj gövdesi üzerinden su taşması ve zemin sorunları gibi ortak sorunları paylaştığı görülmüştür. Barajlarda genellikle bir malzeme katmanının diğeriyle yer değiştirmesini önleyerek ve katmanlar arasındaki drenajı kolaylaştırarak sızıntının etkilerini yatıştırmak adına koruyucu filtreler kullanılır. Filtrelerin temel amacı sızıntının baraj gövdesi üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Bu çalışmada, üç tip filtreye (yatay dren, topuk dren ve baca dren) sahip 273 baraj için rezervuar su yükü, filtre malzemesi geçirgenliği ve filtrenin fiziksel özelliklerindeki değişikliklerin sızıntı ve su yükü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ana baraj tasarlanmış ve PLAXIS 2D kullanılarak stabilitesi analiz edilmiş, sonlu elemanlar yöntemi ile baraj gövdesindeki sızıntı ve su yükünü belirlemek için SEEP/W kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, dolgu barajlarda sızıntının etkilerini azaltmada etkili filtre tasarımının kritik önemini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Embankment dams have long been a popular choice due to their affordability and ease of construction with readily available materials. In fact, they make up the majority of dams worldwide, accounting for around 65% of all dams. However, because of the materials used in their construction, these structures are not impermeable, which leads to seepage, or the movement of water within the dam body. It has been observed that embankment dams that failed between 1900 and 1975 shared common issues such as piping and seepage, overtopping, and foundation problems. To mitigate seepage, protective filters are typically used in dams to prevent the displacement of one material layer with another and facilitate drainage between layers. The primary goal of filters is to reduce the effects of seepage on the dam body. This study investigated the impact of changes in reservoir water head, filter material permeability, and physical properties of filter on seepage and water head in a dam body for 273 dams with three types of filters: blanket, toe, and chimney. The main dam was designed and its stability was analyzed using PLAXIS 2D, while SEEP/W was utilized to determine seepage and water head in the dam body via the finite element method. The results of this study reinforce the critical importance of effective filter design in mitigating the effects of seepage in embankment dams.