Tokat ili arazi toplulaştırma projelerindeki arazi uygulamaları ve analizi Almus-Çevreli beldesi örneği
Land applications and analysis in land consolidation projects in Tokat province the case of Almus-Çevreli town
- Tez No: 753800
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya nüfusunun her geçen gün artması nedeniyle tarım arazileri miras yolu bölünmektedir. Bu bölünmüşlük tarımsal üretimi ve verimi olumsuz yönde etkilemektedir. Arazi toplulaştırma projelerinde temel amaç; parçalanmış ve dağılmış tarım arazilerini birleştirerek modern tarım tekniklerine göre planlamak ve yol, dere ıslahı, arazi tesviyesi, drenaj gibi tarla içi geliştirme hizmetlerini gerçekleştirerek tarımsal üretimde verim artışı sağlamaktır. Bu araştırma Tokat ili Çevreli ilçesi Almus Kasabası'nda yapılan arazi toplulaştırma projesi ile birlikte uygulanan kapalı sistem sulama projesinin incelenmesine dayanmaktadır. Arazi toplulaştırma projesi öncesi ve sonrası işletme başına düşen parsel sayısı, ortalama parsel büyüklüğü, parsel şekilleri ve toplam hisse sayıları karşılaştırılmıştır. Araştırmada, toplulaştırma oranı %25, ortak tesislere katılım oranı (zayiat oranı) ise %7.3789 olarak hesaplanmıştır. Tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında proje öncesi ve sonrası yola cepheli parsellerin durumları irdelenmiştir. Proje öncesinde yola cepheli parsel oranı %38.49 iken proje sonrasında bu oran %100 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada; arazi toplulaştırma projesi ile birlikte uygulanan kapalı sistem sulama projesi de incelenmiştir. Proje öncesi sulanabilen parsel oranı %45.61 iken proje sonrası %100 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın yapıldığı Çevreli Kasabası'nda rastgele seçilen çiftçiler arasında yapılan memnuniyet anketinde memnun olanların oranı %78 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase in the world population, agricultural lands are divided by inheritance. This division negatively affects the yield in agricultural production. The main purpose of land consolidation projects; to plan according to modern agricultural techniques by uniting fragmented and distributed agricultural lands and to increase productivity in agricultural production by performing in-field development services such as road, stream reclamation, land grading, drainage. This research is based on the examination of the closed system irrigation project implemented together with the land consolidation project in Almus Town, Çevreli district of Tokat province. The number of parcels per enterprise, average parcel size, parcel shapes and total number of shares were compared before and after the land consolidation project. The rate of consolidation was calculated as 25% and the rate of participation in common facilities (loss rate) was calculated as 7.3789% in the research. Within the scope of land development services, the conditions of the parcels have road facility before and after the project were examined. While the rate of parcels have road facility was 38.49% before the project, this rate was calculated as 100% after the project. In the research, the closed system irrigation project implemented together with the land consolidation project was also examined. While the rate of parcels that could be irrigated before the project was 45.61%, it was determined as 100% after the land consolidation project. In addition, in the satisfaction questionnaire conducted among randomly selected farmers in Çevreli Town where the research was conducted, the rate of satisfied ones was determined as 78%.