Hamile kadınları izlemek için akıllı giyilebilir kemer
Smart wearable belt for monitoring pregnant women
  1. Tez No: 857498
  2. Yazar: MOHAMED SIDIBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hamile kadınlar küresel olarak artan sağlık sorunları ile karşı karşıyadır. Özellikle az gelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerde yenidoğan ve anne ölümlerinin arttığı görülmektedir. Bu sorunların azaltılmasında zamanında tıbbi müdahale çok önemlidir. Hamileliğin izlenmesine yönelik standart teknik olan kardiyotokograf(CTG)'ın, belirli periyotlarda kontrol ve yüksek maliyetler gibi dezavantajları vardır. Özellikle kırsal Afrika ve Asya'daki birçok hastane CTG'yi karşılayamamaktadır. Bu tez çalışmasında, özellikle hamileliğin son dönemlerinde anne adayının, vücut ısısı, kalp atış hızı, kan şekeri ve doğuma yol açan kasılmalarla ilgili anormalliklerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Önerilen sistem, evde kullanım için harici klinisyen ihtiyacını ortadan kaldıran taşınabilir bir elektronik doğum kontrol cihazıdır. Cihazın evlerde kullanılması ile hastane ziyaretlerinin sıklığını azaltarak fetal/hamilelik takibinde önemli maliyet tasarrufu sağlanırken bir yandan da hamile kadınlar için genel bakım kalitesini artıracağı düşünülmektedir. Bu tez çalışması, doğum öncesi hamile kadınların uzaktan izlenebilirliğinin yanında ona daha erişilebilir ve komplikasyonlara karşı daha duyarlı hale getirmeye katkıda bulunmaktadır. Dünyanın her yerindeki hamile kadınlar, gelişmiş izleme ve azaltılmış sağlık bakım maliyetlerinden yararlanabilmektedirler. Önerilen sistem, dünya çapında anne ve yenidoğan bebek sağlığını iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalarla da uyumludur. Hamile kadınların hekime gitmeden bu tür uygulamalarla kendini ve bebeğini izlemesi daha kapsayıcı sağlık hizmetlerine doğru atılmış önemli bir adımdır. Bu tez çalışmasında önerilen sistem sayesinde doğum öncesi anne-bebek-doktorarasındaki sağlıklı döngüyü teknolojik olarak daha da zenginleştirmektedir. Geliştirilen giyilebilir sistem, anne-bebek sağlığı uygulamalarında önemli paradigma değişimlerine de katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pregnant women face increasing health problems globally. Especially in underdeveloped or developing countries, neonatal and maternal mortality rates are increasing. Timely medical intervention is crucial in reducing these problems. The standard technique for monitoring pregnancy, the cardiotocograph (CTG), has disadvantages such as periodic check-ups and high costs. Many hospitals, especially in rural Africa and Asia, cannot afford CTG. This thesis study aims to detect abnormalities in the expectant mother, especially in the last stages of pregnancy, regarding body temperature, heart rate, blood sugar, and contractions leading to birth. The proposed system is a portable electronic pregnancy monitoring device that eliminates the need for external clinicians for home use. Home use of the device is expected to reduce the frequency of hospital visits, resulting in significant cost savings in fetal/pregnancy monitoring, while improving the overall quality of care for pregnant women. This thesis work contributes to the remote monitoring of pregnant women before birth, as well as making it more accessible and more susceptible to complications. Pregnant women around the world can benefit from improved monitoring and reduced healthcare costs. The proposed system is in line with global efforts to improve maternal and newborn health. The ability of pregnant women to monitor themselves and their babies without visiting a physician is an important step towards more inclusive healthcare. The system proposed in this thesis further technologically enriches the healthy prenatal mother-baby-doctor cycle. The developed wearable system also contributes to important paradigm shifts in maternal-infant health applications