Spaceborne tele-objective design for earth imaging
Dünya görüntülemesi için uzay uyumlu tele-objektif tasarımı
- Tez No: 857497
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİNGÜL, DR. ÖZGÜR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, alçak Dünya yörüngesinden (LEO) yer gözlemi için 6U Küpsat platformuna sığacak bir elektro-optik kamera tasarımı sunmaktadır. Tasarım, 400 km irtifada 4.5 m yer örnekleme mesafesi (GSD) elde etmeyi amaçlamaktadır. Kameranın optik tasarımı, optik malzemeleri uzay ortamıyla uyumlu olan altı küresel mercekten oluşan kırıcı telefoto objektif mimarisine dayanmaktadır. Tam görüş alanının (FFOV) 2.6 derecesi üzerinde kırınım sınırına yakın performans gösteren bir F/5.5 telefoto objektif, 450-700 nm spektrumu arasında pankromatik görüntüleme için bir ışın izleme yazılımı (OpticStudio) kullanılarak optimize edilmiştir. Ticari, tümleyici metal oksit yarı iletken (CMOS) 2 boyutlu görüntüleme sensörü, 15 km'den daha iyi bir görüntü şerit genişliği sağlamak için seçilmiştir. Hizalama ve optik üretimle ilgili sınırlamaları belirlemek için optik tasarımın tolerans analizi yapılmıştır. Elektro-optik kamera tasarımının performansını göstermek için modülasyon transfer fonksiyonu (MTF) ve sinyal-gürültü oranı (SNR) bütçeleme analizleri de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an electro-optic camera design to fit into a 6U CubeSat platform for Earth observation from the low Earth orbit (LEO). The design is aimed to achieve a 4.5 m ground sampling distance (GSD) at 400 km altitude. The optical design of the camera is based on a refractive, telephoto objective architecture consisting of six spherical lenses whose optical materials are compatible with the space environment. An F/5.5 telephoto objective, near diffraction-limited performance over 2.6-degree of the full field of view (FFOV) is optimized utilizing a ray-tracing software (i.e., OpticStudio) for panchromatic imaging between the spectrum of 450 – 700 nm. A commercial, complementary metal-oxide semiconductor (CMOS) 2-D imaging sensor is selected to provide a better than 15 km swath width. A tolerance analysis of the optical design has been carried out to identify limitations related to the alignment and optical manufacturing. The modulation transfer function (MTF) and signal-to-noise ratio (SNR) budgeting analysis are also performed to show the performance of the electro-optic camera design.