İkinci Karabağ Savaşına katılmış askerlerin yakınları ile savaşa katılmamış bireylerin yakınlarının savaşa ilişkin tutumları ve savaş sonrası psikolojik sağlıkları arasındaki ilişki
Testing the psychometric features of the attitudes towards toward scale in Azerbaijanis who participated and non participants in the Second Carbakh War and investigation in terms of sociodemographic variables
- Tez No: 857511
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ÖZLEM SERTEL BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, İkinci Karabağ Savaşına katılmış askerlerin yakınları ile savaşa katılmamış bireylerin yakınlarının savaşa ilişkin tutumları anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir diğer amaç olarak, savaşa ilişkin tutumların katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmada, betimsel tarama yöntemlerinden birisi olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İkinci Karabağ Savaşına katılmış askerlerin yakınları ile savaşa katılmamış bireylerin yakınları arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 386 Azerbaycan vatandaşı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak maksadıyla anket tekniği kullanılmıştır. Söz konusu anket formunun birinci bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde ise Savaş ve Barış Tutum Ölçeği yer almaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Araştırmada, tanımlayıcı istatistiksel analizler kapsamında verilerin frekans dağılımları ve yüzdeleri hesaplanarak çözümlenmiştir. Bunun yanında savaşa ilişkin tutumların katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesinde t-testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda, savaşa ilişkin tutumların İkinci Karabağ Savaşına katılan yakını olan ve olmayanlara göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Diğer taraftan, savaşa ilişkin tutumların katılımcıların cinsiyetlerine ve eğitim durumlarına göre anlamlı farklılık gösterirken, yaşlarına ve gelir durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine whether the attitudes of the relatives of the soldiers who participated in the Second Karabakh War and the relatives of the individuals who did not participate in the war differ significantly. As another purpose, it was also examined whether the attitudes towards the war differed significantly according to the demographic characteristics of the participants. The general survey model, which is one of the descriptive survey methods, was used in the research. The sample of the study consists of a total of 386 Azerbaijani citizens selected by the convenient sampling method among the relatives of the soldiers who participated in the Second Karabakh War and the relatives of the individuals who did not participate in the war. Survey technique was used to collect data in the research. The first part of the questionnaire includes the personal information form, and the second part includes the War and Peace Attitude Scale. SPSS v26 software was used in the analysis of the data obtained within the scope of the research. In the study, the frequency distributions and percentages of the data were calculated and analyzed within the scope of descriptive statistical analyses. In addition, t-test and ANOVA analyzes were used to examine whether the attitudes towards the war differed significantly according to the demographic characteristics of the participants. As a result of the analyzes, it was determined that the attitudes towards the war did not differ significantly between those who have relatives participated in the Second Karabakh War and those who did not have relatives. On the other hand, it was determined that while the attitudes towards the war differed significantly according to the gender and educational status of the participants, they did not differ significantly according to their age and income status.