Dikdörtgen bir plakadan dikdörtgen parçaların çıkartılmasında firenin minimizasyonu için bir algoritma
An algorithm to minimize the amount of loss, during the process of cutting rectangle out of polygon
- Tez No: 85753
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, istenen dikdörtgen parçaların köşeli bir plakadan çıkartılmasında oluşabilecek fire miktarını en aza indirmek için bir algoritma geliştirilmesidir. Böyle bir bilgisayar programının, endüstriyel ve ticari alanda hammadde tasarrufu sağlaması nedeniyle, birçok kullanım alanı vardır. Çalışmanın ilk aşamasında, konu ile ilgili alternatif algoritma ve programlama teknikleri olan Birleşi Optimizasyonu (Combinatorial Optimization), 2 Boyutlu Sırt Çantası Problemi (2D Knapsack Problem), Malzeme Kesme (Stock Cutting) ve Sandıklama Problemi (Bin-Packing), incelenmiş, yapılan çalışmanın bunlar içindeki yerine değinilmiştir. Bir sonraki aşamada, Dinamik Programlama yöntemiyle Lisp diliyle gerçekleştirilen, TA- 14082 isimli programda kullanılan teknikler ve yöntemler açıklanmıştır. Ayrıca oluşturulan programın temel bileşenleri ve çalışma biçimi ayrıntılarıyla açıklanmış ve çalışmanın sonunda, programın geliştirilebilmesi için gerekli diğer çalışmalar ve hedefler belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Bileşik Optimizasyon, 2D Sırt Çantası-Sandık Yerleşim Problemi, Malzeme Kesme, Dinamik Programlama
Özet (Çeviri)
11 AN ALGORITHM TO MINIMIZE THE AMOUNT OF LOSS, DURING THE PROCESS OF CUTTING RECTANGLE OUT OF POLYGON (M. Sc. Thesis) Tanju ATAYLAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT The aim of this study is to develop an algorithm by the help of which the amount of loss that occurs during the cutting-out of rectangles from a polygon plate is minimized. Such a computer program has a wide range of application, since it provides saving raw material in industrial and commercial areas. As the first step of the study, alternative algorithms and programming techniques related with the subject such as Combinatorial Optimization, 2D Knapsack Problem, Stock Cutting and Bin-Packing are analyzed and the place of this study among these studies is mentioned. As the next step, the techniques and methods used for the program called T A- 14082 which is developed in Lisp language using the Dynamic Programming Technique are summarized together with alternative algorithms and programming techniques. Besides, the solutions produced by the program for sample problems are given. The main components and working principles of the developed program are detailly explanined and at the end of the study, studies and targets necessary to develop the program are determined. Key Words : Combinatorial Optimization, 2D Knapsack-Bin Packing Problem, Stock Cutting, Dynamic Programing