G.Ü.G.E.F. müzik eğitimi bölümünde, öğrencilerin piyano eğitimlerine geç yaşta başlamalarından dolayı karşılaştıkları psikolojik ve teknik problemler ile çözüm önerileri
Psychological and technical problems and solution offers that students are exposed because of having their piano education in old age in G.Ü.G.E.F. music education department
  1. Tez No: 85752
  2. Yazar: ARMAN ARTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
G.Ü.G.E.F. MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜNDE, ÖĞRENCİLERİN PİYANO EĞİTİMLERİNE GEÇ YAŞTA BAŞLAMALARINDAN DOLAYI KARŞILAŞTIKLARI PSİKOLOJİK VE TEKNİK PROBLEMLER İLE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Arman ARTAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Bu araştırma Eğitim fakültelerinin müzik eğitimi bölümlerinin eğitim sürecinde önemli bir yer tutan piyano eğitiminin, oldukça kısıtlı olan çalışma olanakları ve zamanı içinde daha verimli bir hale dönüştürülebilmesi için öğrencilerin gereksinim duyduğu psikolojik ve teknik desteğin nasıl sağlanacağına yöneliktir. Piyano eğitimine geç yaşta başlayanların teorik bilgileri küçük yaştakilere göre daha çabuk, teknik beceriyi ise daha geç edindikleri tespit edilmiştir. Ayrıca piyano eğitimine 18 yaşından sonra başlayan birey farklı bir psikoloji içinde olacaktır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak yapılan gözlemler ve bazı öğretim yöntemlerinin incelenmesiyle değişik yaklaşımlar bir araya getirilmiştir. Bilim Kodu : 500 10 19 Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Piyano, Yetişkin, Eğitim 78 Doç. Nevhiz ERCAN
Özet (Çeviri)
PSYCHOLOGICAL AND TECHNICAL PROBLEMS AND SOLUTION OFFERS THAT STUDENTS ARE EXPOSED BECAUSE OF HAVING THEIR PIANO EDUCATION IN OLD AGE IN G.U.G.E.F. MUSIC EDUCATION DEPARTMENT (M.Sc. Thesis) Arman ARTAÇ INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT The piano education take a fundamental place of the educational process in the musical education departments. This investigation comprises how to provide and technical supports needed by the students the produce more productive piano education which is limited by study time and opportunities. It was observed that the adult beginners get theoretical knowledges easier but technical abilities more difficult than juniors. Moreover who has the piano education after 18 years old, should be in a different psychological condition. By examining some instruction methods and according to these observations several approachs are collected. Science Code :500 10 19 Keywords.Piano, Adult, Education Number of pages :78 Adviser :Doç. Nevhiz ERCAN TEŞEKKÜR