İncek konutlarında analitik bir inceleme
An Analytical examination in houses of İncek
- Tez No: 85754
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER HACIBALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
İNCEK KONUTLARTNDA ANALİTİK BİR İNCELEME (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe GÖNEN AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Cumhuriyet'ten günümüze değin Başkent Ankara'daki hızlı yapılaşma günümüzde de devam etmektedir. Merkezdeki yoğun yapılaşma nedeniyle kent uç noktalara doğru gelişme göstermektedir. Bu gelişmeler kentin daha çok güneybatı, batı ve kuzeybatı yönlerinde oluşmaktadır. Bu yerleşmeler Ankara Metropoliten merkeze 35-40km uzaklıkta gerçekleşmiş bulunmaktadır. İncek bölgesi merkeze oldukça nitelikli yollarla bağlanmakta olan yerleşmelerden birisidir. 20. yy' m son 10 yılında planlanmış bir alan olmak yerine kişisel tercihlere göre yapılaşmış bulunan İncek ve çevresi kendi kendine gelişme gösterip farklı bir kişilik sergilemektedir. Peşpeşe yapılan mevzi imar planlarına rağmen yapıların birbirinden kopuk bir şekilde gelişmesi bölgede dokusal bir bütünlük oluşturamamıştır. Bu çalışmada, son 20 yılın ürünü olan İncek bölgesindeki çarpık gelişmenin öyküsü anlatılmış ve yörede yer alan konutların analizleri yapılmıştır. Çalışmada önce İncek Köy'ü tanıtılmış, meydana gelen hızlı nüfus artışı ve yapılaşmanın nedenleri anlatılmış günümüze kadar yapılan planlamalar ve yapılaşmalar açıklanmış, ardından tek konut ve kooperatif evleri üzerinde analiz yapılmış ve değerlendirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6011103 İncek, Konut, Tek konut, Koop.Konutu, Kent Dışı Yerleşke 281 Prof. Muammer HACIBALOĞLU
Özet (Çeviri)
AN ANALYTICAL EXAMINATION IN HOUSES OF İNCEK (Thesis of Master) Ayşe GÖNEN AYDIN GAZİ UNIVERSITY THE INSTITUTE OF SCIENCE December 1999 ABSTRACT Rapid construction in the capital city, Ankara, has been carried on since the Declaration of Republic. Because of the building density in the centre of the city there is a growth beyond the city that these are mostly the south-west, west and northwest of the city. These settlements are 35-40km far from the metropolitan. Area of İncek Region is one of the settlement that is connected with very qualified roads to the centre. Although not being an area which is planned., İncek and around of İncek are full of personal choices and it growth in itself in the last 1 0 years of the 20th decate. At the end İncek now shows different characteristic. In spite of the localized development plans made one after another, these developments of construction being broken from each other, couldn't avoided and textured wholeness couldn't be established. In this examination the story of the reposed development in the area of İncek, the production of the last 20 years, is told and the houses of the area is analyzed. Firstly, the İncek village is described, the reasons of the development of the construction and the growth of the local population are told, the plans and the constructions being made till today are explained then single house and houses of coopeative are analyzed and characterized. Code of Science :601 1103 Key words : İncek, house, single house, house of coop., out of settlement. Number of pages: 281 Adviser : Prof. Muammer HACIBALO?LU