Analyzing fire evacuation process in a small-scale industrial area İvedik OSB
İvedik OSB'de küçük ölçekli bir endüstri bölgesinde yangın tahliye sürecinin analizi
- Tez No: 857532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ÇETİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bilimsel ilerlemenin sürekliliği bakımından, bu araştırma endüsteriyel sektörü temsilen Ivedik OSB ele alındı, endüsteriyel sektörün önemli bir varlık olup bu ilerlemelerden dinamik olarak etkilenmektedir . Bu simbiyotik ilişki, endüstriyi sürekli bir evrim durumuna iterken, en son güncellemeleri benimseyerek zaman zaman teknoloji ve üretim alanındaki yeniliklere katkı sağlar. Ekipman ve işletme metodolojilerindeki hızlı gelişim, güvenli bir çalışma ortamını korumak için esnek ve adapte bir yaklaşımı gerektirir. Ne yazık ki, yaygın güvenlik uygulamaları bu dönüşümcü değişimlerle aynı hızda ilerleme miştir, özellikle yangın koruma yöntemleri ve tahliye planları alanında. Bu araştırma, mevcut olan endüstriyel güvenliği paradigmandaki kritik boşluğu ele almakta olup bunu ivedik OBS bünyesinde bulunan örnek bir endüstriyel bine üzerinde simülasyon yaparak gerçekleşmiştir. Temel odak önceden belirlenmiş kriterlere göre en olumlu sonuçları veren optimal başlangıç koşullarını belirlemek için parametreleri değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışma, yeni işletme yöntemleri ve İvedik OSB'de kullanılan malzemelerin yanıcılığı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak endüstriyel ortamın çok yönlü doğasını kabul etti. Çalışmanın genel amacı, endüstriyel ortamlardaki yangından korunma ve tahliye protokollerine gelecekteki standartları potansiyel olarak şekillendirebilecek ajan tabanlı bir simülasyon yöntemini sunmaktır. İvedik OSB içinde sistemli analiz yaparak ve başlangıç koşullarını optimize ederek, araştırma, gelişen endüstriyel ortamına göre uyarlanmış ve geliştirilmiş güvenlik önlemleri için bir temel sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın olası bulguları şunları içerebilir: (1) Tahliye Sürecine Rotanın Verimliliğinin Etkisinin Vurgulanması, seçilen rotaların verimliliğinin tahliye sürelerini ve genel güvenliği nasıl etkilediğine dair bilgilerin, endüstriyel ortamlarda tahliye planlarını optimize etmek için değerli bilgiler sağlayabilir. (2) Türkiye'deki Mevcut Düzenlemelerin Tartışılması ve İyileştirme Alanlarının Belirlenmesi, araştırma, endüstriyel yangın koruması ve tahliye prosedürleri konusundaki mevcut güvenlik düzenlemelerinin incelenmesine bir fırsat sunar. Potansiyel boşlukları veya iyileştirme alanlarını belirleyerek, çalışma, mevcut düzenlemeleri çağdaş endüstriyel uygulamalarla uyumlu hale getirmek için değerli bir girdi sağlayabilir. (3) Endüstriyel Ortamlarda Yangın Güvenliğini İyileştirmeye Yönelik Öneriler Sunma, Ivedik OSB'deki sistemli analiz ve ajan tabanlı simülasyona dayanarak, çalışma endüstriyel ortamlarda yangın güvenliği önlemlerini geliştirmek için somut öneriler sunmayı amaçlar. Bu öneriler, hem politika yapıcılar hem de endüstriyel paydaşlar için pratik içgörüler sunabilir ve evrilen endüstriyel peyzaja uygun daha etkili güvenlik protokolleri geliştirmeye katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
In the continuous landscape of scientific advancements, the industrial sector, represented by Ivedik OSB as the studied area in this research, stands as a pivotal entity, dynamically influenced by each breakthrough. This symbiotic relationship propels the industry into a perpetual state of evolution, assimilating the latest updates while occasionally contributing innovations in technology and manufacturing. The rapid metamorphosis in equipment and operational methodologies necessitates a flexible and adaptive approach to maintaining a secure working environment. Unfortunately, prevailing safety practices have not kept pace with these transformative shifts, particularly in the realms of fire protection methods and evacuation plans. This research addresses the critical gap in the current industrial safety paradigm by conducting an agent-based simulation on a case study industrial building within Ivedik OSB. The primary focus is on evaluating and comparing parameters to discern the optimal starting conditions that yield the most favorable results according to predetermined criteria. The study acknowledges the multifaceted nature of the industrial landscape, considering factors such as new operational methods and the flammability of materials employed within Ivedik OSB. The overarching objective of this study is to introduce an agent-based simulation method that can potentially shape future standards for fire protection and evacuation protocols in industrial settings. Using systematic analysis and optimizing starting conditions within Ivedik OSB, the research aims to provide a foundation for enhanced safety measures tailored to the evolving industrial landscape. Possible findings from this study include (1) Highlighting the Effect of Route Efficiency on Evacuation Process Insights into how the efficiency of chosen routes influences evacuation times and overall safety can contribute valuable information for optimizing evacuation plans in industrial settings. (2) Discussing Current Regulations in Türkiye and Identifying Areas for Improvement, the research offers an opportunity to delve into an examination of current safety regulations in Türkiye concerning industrial fire protection and evacuation procedures. By identifying potential gaps or areas for improvement, the study can provide valuable input for enhancing existing regulations to align with contemporary industrial practices. (3) Providing Recommendations for Improving Fire Safety in Industrial Settings, based on the systematic analysis and agent-based simulation within Ivedik OSB, the study aims to provide concrete recommendations for enhancing fire safety measures in industrial settings. These recommendations can offer practical insights for both policymakers and industrial stakeholders, contributing to the development of more effective safety protocols tailored to the evolving industrial landscape.