Aldo Rossi in Turkey: Translations and appropriations
Türkiye'de Aldo Rossi: Çeviriler ve benimsemeler
  1. Tez No: 857540
  2. Yazar: ALPAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Son zamanlarda Postmodernizm üzerine eleştirel mimarlık tarihi literatürü ortaya çıkmaktadır. Bu literatür, ulusaşırı, kültürler arası ve iç içe geçmiş tarihler gibi tarih yazımı biçimleri doğrultusunda şekillenmektedir. Bu bilimsel girişimlere rağmen, Türkiye ile diğer coğrafyalar arasındaki olası söylemsel ve mimari etkileşimlere yönelik bu tezin araştırmasının gerekçesi olan Türkiye'nin Postmodernizm ile nasıl etkileşime girdiğine dair mevcut tarih yazımı literatüründe bir eksiklik mevcuttur. Bu doğrultuda, bu tez, İtalyan mimar Aldo Rossi'nin mimari ve kuramsal üretiminin ulusaşırı bir olgu olarak, 1970'lerden itibaren Türkiye'deki yerel mimarlar, mimarlık kuramcıları ve mimarlık tarihçileri tarafından nasıl çevrilerek ve benimsenerek eserlerine aktarıldığını araştırıyor. Çalışma, Türkiye'de Postmodernizm, Neo-Rasyonalizm, klasisizm, maniyerizm ve şehir hakkındaki genel tartışmaları öne çıkarıyor. Rossi'nin mimari üretiminin biçimsel, mekansal ve sembolik özelliklerinin yanı sıra, hızlı kentleşmeye karşı şehri yeniden sahiplenme, mimarlık tarihinin bir analiz ve tasarım aracı olarak kullanılması, tip, tipoloji ve arketip kavramları, mimarlığın özerkliği, melankoli kavramı ve kolektif bellek gibi yerel aktörlerin üretimlerinde ve tartışmalarında ortaya çıkan Rossi'nin çalışmalarının belirli yönlerine ve formülasyonlarına odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
Recently, a critical architectural history literature on Postmodernism has been emerging. This literature is formed in line with historiographical perspectives such as transnational, cross-cultural, and intertwined histories. Despite these scholarly attempts, there is a gap in the existing historiographical knowledge on how Turkey interacted with Postmodernism, which is the catalyst for this thesis' investigation into possible discursive and architectural interactions between Turkey and other geographies. Accordingly, this thesis probes how the Italian architect Aldo Rossi's architectural and theoretical production, as a transnational phenomenon, has been translated and appropriated into their works by local architects, architectural theorists, and historians in Turkey from the 1970s onwards from a transnational perspective. While the study highlights the general discussions on Postmodernism, Neo-Rationalism, classicism, mannerism and the city in Turkey, it focuses on a close reading of particular aspects and formulations of Rossi's work as appeared in the works and discussions of local actors: issues such as reclaiming the city against rapid urbanization, use of architectural history as an analysis and design tool, the concepts of type, typology and archetype, the autonomy of architecture, melancholy, and collective memory alongside formal, spatial and symbolic characteristics of Rossi's architectural production.