Tarihi Çankırı Evleri mimarisinin ve yapısal bozulma etkenlerinin incelenmesi
Investigation of historical Çankırı Houses architecture and structural deterioration factors
- Tez No: 857568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çankırı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış medeniyetler şehridir. M.Ö.1200 döneminden itibaren birçok uygarlığın merkezi olmuştur. Cumhuriyet Dönemi'nin başlangıç izlerini hissedilir şekilde taşıyan Çankırı'nın, kültürel mirasını geleceğe en iyi bir biçimde aktarmanın yolunu mimari dokusunu korumak ve geleceğe referans verebilmek için güncel durumun da irdelenmesiyle devam ettirilebilecektir. Bu çalışmada Tarihi Çankırı Evleri'nin karakteristik özellikleri, kullanılan malzeme ve yapısal bozulma nedenleri incelenmiştir. Bu sistemin diğer sosyal alanlarla ilişkisi de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Çankırı is a city of civilizations that has hosted many civilizations. It has been the center of many civilizations since 1200 BC. The best way to distinguish the beginning traces of the Republican Era in a way that includes the cultural heritage of Çankırı can be continued by changing the current situation in order to preserve its architectural texture and provide reliable reference. The characteristic features, materials used and durability rates of these Historical Çankırı Houses are different. The relationship of this system with other social areas has also been observed.