Çankırı ilinin somut olmayan kültürel mirası
Intangible cultural heritage of Çankırı province
  1. Tez No: 655050
  2. Yazar: RANA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÇILGINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son zamanlarda gelişen turizm, halkın hem ekonomik hem de sosyal ihtiyaçları doğrultusunda değişim sergilemektedir. Bu değişimler sebebi ile insanlardaki deniz, kum ve güneş üçlüsü yerini doğa turizmi ve kültürel turizme bırakmıştır. Kültürel miras kaynaklı turizme olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Şehrin tercih edilebilmesi ve turizmin gelişimi için doğal, kültürel ve tarihi kaynakların var olması gerekmektedir. Çankırı İli, kendine has doğal tabiatı, zengin kültür varlıkları ve geçmişin izlerini taşıyan tarihi ile İç Anadolu'da bulunan İllerimizden birisidir. Turizm açısından bünyesinde bulundurduğu en önemli değerleri Tuz mağarası, Yaren Kültürü, Tarihi Ahşap Evleri ve kış turizminde ilgi odağı olmuş Ilgaz Dağı'dır. Çankırı İli, gelişmemiş olmasından dolayı sahip olduğu kültürel değerlerini tanıtamamıştır. Çankırı İlin' de doğal kaynakların fazla olmaması ekonomik düzenin oluşması açısından yetersiz durumdadır. Unutulmamalıdır ki somut olmayan kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılabilmesi ve yaşatılabilmesi için ilk önce kültür eğitimi vermek gerekmektedir. Bu çalışma ile gelecek nesillere kaybolmaya yüz tutmuş değerler sunularak bir nebzede olsa tanıtılma fırsatı sağlanacaktır. Bu çalışma da nitel araştırma yöntemlerinden gözlem ve doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Konu ile ilgili makale, tez örnekleri ve akademik dergiler incelenmiş, internet kaynakları araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda veriler bir araya getirilerek bu çalışma ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism, which has been developing recently, is changing in line with both the economic and social needs of the people. Because of these changes, the trio of sea, sand and sun in people have been replaced by nature tourism and cultural tourism. Interest in tourism caused by cultural heritage is increasing every day. For the city to be preferred and the development of tourism, natural, cultural and historical resources must exist. Çankırı province is one of our provinces located in Central Anatolia with its unique natural nature, rich cultural assets and history bearing traces of the past. Its most important values in terms of tourism are salt cave, Yaren culture, historical wooden houses and Ilgaz Mountain, which has been the center of attention in winter tourism. Çankırı province has not been able to promote its cultural values due to its undeveloped nature. The lack of Natural Resources in Çankırı province is insufficient in terms of the formation of economic order. It should be noted that in order for intangible cultural heritage to be passed on and preserved to future generations, it first passes through cultural education. With this study, it will offer future generations the opportunity to be introduced, even if it is a little bit, by presenting values that are about to disappear. In this study, observation and document analysis techniques were used from qualitative research methods. Articles, thesis samples and academic journals were examined and internet resources were investigated. This study was revealed by combining data from the direction of the information obtained.