Yetişkin fibromiyaljili bireylerde servikal kayropraktik spinal manipülasyonun ağrı düzeyine ve yaşam kalitesine etkisi
An investigation of the impact of cervical chiropractic spinal manipulation on the i̇ntensity of pain and standard of life in adult i̇ndividuals who have fibromyalgia
- Tez No: 857584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fibromiyalji sendromu tanısı alan kişi sayısı günümüzde gitgide artmaktadır. Bireylerin ağrı düzeyleri artış gösterirken bu durum yaşam kalitelerini de olumsuz anlamda etkilemektedir. Fibromiyaljinin günümüzdeki tedavi yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Fizik tedavi yöntemlerinden elektroterapi uygulamaları, egzersiz programları, manuel terapi, manipülasyon ve mobilizasyon uygulamaları, bantlama, kuru iğneleme, kas gevşetici ve ağrı kesici enjeksiyonlarla beraber daha birçok uygulama ile multidisipliner bir yaklaşımla çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bu sendromda kişilerin travmaya bağlı kalmaksızın genellikle duruş bozukluğuyla sırt bölgesinden başlayıp, boyuna, başa ve kollara yayılan ağrıları zamanla artarak kişilerin yaşam kalitelerini ciddi oranda azaltır. Amacımız yetişkin fibromiyaljili bireylere uygulayacağımız servikal manipülasyonun kişilerin ağrı düzeylerinde ve yaşam kalitelerinde farklılık yaratıp yaratmayacağını araştırmaktır. Bunun için çalışmaya katılması uygun görülen %50'si kadın (n:10) ve %50'si erkek (n:10) toplamda 20 fibromiyalji tanılı birey tek grup altında toplanmıştır. Katılımcılara her uygulama öncesi anket soruları yöneltilmiştir. Katılımcıların yaşam kalitelerini değerlendirmek için Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (BÖSA), ağrı düzeylerini değerlendirmek içinse VAS kullanılmıştır. Tek grup altında toplanan katılımcılara haftada 1 kez olmak üzere 3 hafta boyunca Diversified Teknik ile servikal bölgeye yüksek hız düşük amplitüdlü (HVLA) manipülasyonlar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of fibromyalgia syndrome diagnoses has been rising. This disorder lowers quality of life as pain levels rise. Current fibromyalgia treatments differ. Electrotherapy, exercise programs, manual therapy, manipulation, mobilization, taping, dry needling, muscle relaxants, pain-relieving injections, and other multidisciplinary approaches have been used to find solutions in physical therapy. After beginning in the back with postural irregularities and progressing to the neck, head, and arms, this syndrome profoundly impacts quality of life, often without trauma. We want to know if cervical manipulation for adult fibromyalgia patients improves pain and quality of life. For this study, 20 fibromyalgia patients, 10 (50%) males and 10 (50%) females, were placed into one group. Participants were given questionnaires before and after each application. The Neck Disability Index (NDI) measured quality of life, and the Visual Analogue Scale (VAS) measured pain. High-velocity low-amplitude (HVLA) cervical manipulations utilizing the Diversified Technique were performed weekly for three weeks on the single group. After treatment, fibromyalgia patients had lower NDI and VAS scores.