Çocuklar için yabancı dil olarak Türkçe öğretim setlerindeki eğitsel oyunların incelenmesi
An analysis of educational games in Turkish language teaching sets for children
- Tez No: 857650
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BÖLÜKBAŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan ders kitaplarındaki eğitsel oyunları incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretim setlerinde bulunan eğitsel oyunlar tür, temel beceri alanı ve dil düzeyi açısından karşılaştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesine göre hazırlanan bu çalışmada“ABC Çocuklar İçin Türkçe Öğretim Seti”, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanan“Merhaba Türkçe Öğretim Seti”ile“Yeni Dünyam Türkçe Seti”, Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan“Türkçe Öğreniyorum”ve“Çocuklar İçin Türkçe (ÇİT)”setlerinde bulunan eğitsel oyunlar incelenmiştir. İnceleme sonunda eğitsel oyunlar oyun türü, sayısı, hangi seviyelerde ve hangi beceri alanının öğretiminde kullanıldığı gibi yönlerden karşılaştırılmıştır. Çalışma, belirtilen öğretim setlerinin tüm seviyelerindeki ders ve çalışma kitaplarını kapsamaktadır. Erken yaşta yabancı dil öğrenimi ve erken yaşta yabancı dil öğreniminde eğitsel oyunların kullanımı konularına odaklanan bu araştırmadan elde edilen sonuçların; alan yazınına, araştırmacılara, Türkçe öğretmenlerine, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilere ve kitap yazarlarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine educational games in Turkish language teaching materials used as a foreign language for children. In line with this purpose, educational games in Turkish language teaching sets for children were compared in terms of game type, basic skill area, and language level. This study, prepared using the qualitative research method of document analysis, examines the educational games in the“ABC Çocuklar İçin Türkçe Öğretim Seti”(ABC Turkish Teaching Set for Children),“Merhaba Türkçe Öğretim Seti”(Merhaba Türkçe Teaching Set) prepared by Bahçeşehir University,“Yeni Dünyam Türkçe Seti”(Yeni Dünyam Turkish Set),“Türkçe Öğreniyorum”and“Çocuklar İçin Türkçe (ÇİT)”sets prepared by Yunus Emre Institute. At the end of the examination, the educational games were compared in terms of aspects such as game type, number, levels they are used in, and the teaching of which skill area. The study covers the textbooks and workbooks for all levels of the specified teaching sets. It is expected that the results obtained from this research, which focuses on early foreign language learning and the use of educational games in early foreign language learning, will contribute to the literature, researchers, Turkish language teachers, students learning Turkish as a foreign language, and book authors.