Investigation of effects of extracts from digitalis lamarckii ianina (foxglove) on xanthine oxidase enzyme activity
Dıgitalis Lamarckii ıanina (yüksük otu) ekstraktlarının ksantin oksidaz enzim aktivitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 857651
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, biyolojik sistemlerde reaktif oksijen türlerini (ROS) üreten anahtar bir enzim olan ksantin oksidaz (XO) üzerine odaklanmaktadır. Spesifik stres koşulları altında XO, oksidan bir enzime dönüşerek, ürik asit seviyeleri yüksek olduğunda potansiyel olarak böbrek taşları ve gut gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu araştırmanın temel amacı, ksantin oksidaz enzimini bloke etmek için bitki özlerini kullanmaktır. Hipoksantin, ksantin oksit enzimi tarafından ksantine dönüştürülür ve ksantin daha sonra böbrekler tarafından atılan ürik asite dönüştürülür. Bu araştırmanın amacı Digitalis Lamarckii bitkisinin kök, gövde, yaprak ve çiçeklerinden elde edilen haşlanmış ekstraktların metanolde eritilmesiyle Lamarck's Ianina bitki ekstraktının ksantin oksidaz enzimini inhibe etme yeteneğini araştırmaktır. Heksan, kloroform ve aseton. Digitalis lamarcke'nin ksantin oksidaz enzimi üzerindeki inhibitör etkileri gösterilmiştir. Sonuçlar, ksantin oksidaz engelleme kabiliyeti nedeniyle 20 numuneden 19'unda etkinliğini gösterdi. Bu, Digitalis lamarcke ianina bitkisinin ksantin oksidaz enzimini etkileme konusunda çok büyük bir yeteneğe sahip olduğu anlamına gelir. Lamarckiana bitkisinde bulunan kimyasal bileşenler ve ksantin oksidaz enzimi üzerine bir araştırma yapıldı. Aralarında kimyasal bir etkileşim meydana geldi; bu durum, gut ve ilgili enfeksiyonlar gibi yüksek ksantin oksidaz enzim aktivitesiyle bağlantılı durumların, enzim aktivitesini inhibe ederek tedavi etmek için yeni ilaçların potansiyel olarak geliştirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on xanthine oxidase (XO), a key enzyme generating reactive oxygen species (ROS) in biological systems. Under specific stress conditions, XO transforms into an oxidant enzyme, potentially causing health issues such as kidney stones and gout when uric acid levels are high. The primary objective of this research is to use plant extracts to block the xanthine oxidase enzyme. Hypoxanthine is converted to xanthine by the xanthine oxidase enzyme, and xanthine is then converted to uric acid, which is excreted by the kidneys. The (aim?) of this research is to investigate the ability of the plant extract Lamarck's Ianina in inhibiting the xanthine oxidase enzyme by taking boiled extracts obtained from the root, stem, leaves and flowers of the plant Digitalis Lamarckii and dissolving them in methanol, hexane, chloroform and acetone. The inhibitory effects of Digitalis lamarcke on xanthine oxidase enzyme have been demonstrated. The results showed its effectiveness in 19 out of 20 samples due to its ability to inhibit xanthine oxidase. This means that the plant Digitalis lamarcke ianina has a very great ability to influence the enzyme xanthine oxidase. A research was conducted on the chemical components found in the Lamarckii Ianina plant and the xanthine oxidase enzyme. A chemical interaction took place between them, suggesting the potential development of new medications for treating conditions linked to elevated xanthine oxidase enzyme activity, such as gout and related infections, by inhibiting the enzyme's activity.