Türkçenin yabancı dil olarak çocuklara öğretiminde kullanılan ders kitaplarındaki okuma metinlerinin eğitsel iletiler açısından değerlendirilmesi
An evaluation of reading texts in textbooks used for teaching Turkish as a foreign language to children in terms of educational messages
- Tez No: 950580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçenin yabancı dil olarak çocuklara öğretimi için hazırlanan ders kitaplarının okuma metinlerinde eğitsel iletilerin kapsamını ve dağılımını inceleyerek on sekiz yaş altı hedef kitle için kültür öğretiminin en önemli unsuru olan 'eğitsel iletilerin' dil öğretimine entegre olarak gerçekleşmesi gerekliliğinin önemini ortaya koymaktır. Araştırma, çocuklara yönelik geliştirilen Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi materyallerinde yer alan metinlerin yalnızca dil öğretimi bağlamında değil; aynı zamanda bilişsel, duygusal, sosyal, kültürel ve bilimsel gelişimi destekleyen eğitsel mesajlar açısından da ne ölçüde işlevsel olduğunu ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, verilerin analizinde doküman analizi ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini aktif birer ders materyali olan Yunus Emre Enstitüsünün yabancılar için“Türkçe Öğreniyorum”ve Kültür Sanat Basımevinin“ABC Çocuklar İçin Türkçe”setlerindeki okuma metinleri oluşturmaktadır. Veriler, eğitsel iletiler beş ana kategori altında (kişisel, duygusal, kültürel, toplumsal-sosyal, bilimsel ve evrensel değerler) sınıflandırılarak içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular; incelenen metinlerde kültürel ve sosyal içerikli eğitsel iletilerin ağırlıkta olduğunu, evrensel olgular ve bilimsel gelişmelere dair iletilerin ise sınırlı kaldığını göstermektedir. Eğitsel iletiler genellikle öğretici bir dille aktarılmıştır. Sonuçlar; Türkçenin yabancı dil olarak çocuklara öğretimi amacıyla hazırlanmış ders kitaplarındaki metinlerin, dil öğretimi ile birlikte kültür öğretiminin 'eğitim sürecinde olan hedef kitle' için en önemli unsuru olan 'eğitsel iletiler' ile birlikte denge sağlanarak güçlendirilmeye çalışıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the scope and distribution of educational messages in the reading texts of textbooks designed for teaching Turkish as a foreign language to children, and to emphasize the necessity of integrating these messages into language instruction. Educational messages are considered a fundamental component of cultural teaching, particularly for audiences under the age of eighteen. This research seeks to reveal the extent to which the reading texts in materials developed for this target group are functional not only in terms of language teaching but also in supporting cognitive, emotional, social, cultural, and scientific development. A qualitative research method was employed in the study, using document analysis and content analysis techniques. The sample consists of reading texts from two widely used textbooks:“Türkçe Öğreniyorum”by Yunus Emre Institute and“ABC Türkçe for Children”published by Kültür Sanat Publishing House. The data were analyzed through content analysis by categorizing educational messages under five main headings: personal, emotional, cultural, social-communal, and scientific/universal values. Findings indicate that cultural and social messages are the most frequently emphasized in the reading texts, whereas messages related to scientific developments and universal values are limited. While some of the educational messages were presented in an implicit form, the explicit messages were usually conveyed in an instructive language. The results suggest that the texts in Turkish language teaching materials for children aim to balance linguistic objectives with cultural education by incorporating educational messages relevant to the developmental needs of the target audience.