Lignin ve atık kumaşlardan enerji tasarrufu sağlayan kompozit malzemelerin üretimi, yapısal karakteristiği ve maliyet analizi
The production of composite materials which are made of lignin and waste fabrics, structural characteristic and cost analysis
  1. Tez No: 857653
  2. Yazar: BÜŞRA İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüz dünyasında enerji tasarrufu ve korunumu hem dünyanın geleceği açısından aynı zamanda ekonomik açıdan büyük bir önem arz etmektedir. Bu olgunun gerçekleştirilmesi için ekolojik ve sürdürülebilir metotlar oldukça rağbet görmektedir. Kullanılmayan atık maddelerin çeşitli yöntemlerle geri dönüştürülerek yeni ürünler oluşturulması sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Elde edilen yeni ürünler farklı sanayi dallarında kullanılarak ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu sayede atıkların çevreye vermiş olduğu zararlar azaltılmış ve düşük maliyetli ürünler elde edilmiş olmaktadır. Bu tez çalışmasında diğer önemli bir sorun olan atıkların oluşturduğu tehdidin de azaltılmış olması hedeflenmiştir. Kâğıt fabrikalarının üretim sırasında açığa çıkan atık lignin, tekstil fabrikalarında kullanılamayan atık ürün olarak ortaya çıkan atık kumaş takviye elemanı olacak şekilde bor katkılı bir yalıtım malzemesi üretilmiştir. Bu kompozit malzeme üretilirken lignin; lacivert renkte olan likralı, pembe renkte olan polyester ve siyah renkte olan %100 pamuk şeklinde 3 farklı atık kumaşla numuneler oluşturulmuştur. Aynı zamanda bor katkısının ve miktarının numuneleri nasıl etkilediği çeşitli numunelerle test edilmiştir. 3 farklı atık kumaşın hepsine ayrı ayrı elle yatırma yöntemi uygulanacak şekilde lignin kullanılıp 3 katmanlı numuneler oluşturulmuştur. Bu üretilen 3 farklı numunenin bor takviyeli halleri de gözlemlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda kullanılan malzeme parametrelerinin optimum değerleri belirlenmiştir. Bunun sonucunda %100 pamuklu 10 mg bor katkılı örneğimizin avantajı çok net olarak görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlara göre gelecekte hem az maliyetli hem çevre dostu hem de iklim değişikliğini savunan bir yalıtım malzemesi üretilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, energy saving and conservation loom large both in terms of the world's future and in terms of economy. To realize this phenomenon, ecologic and sustainable methods are quite in demand. Reproduction of unused waste materials, which are recycled by using variable methods, contributes to sustainability. The acquired new products contributes to economy by used in different branches of industry. Thus, hazards of wastes to the environment are reduced and low cost products are produced. In this thesis study, to be reduce are another threat which is composed of wastes is aimed. A-boron-added insulation material has been produced in a way that waste lignin released during manufacturing of paper mills and waste fabric released nonutilisable waste product in textile factories are used as reinforcement element. With three different waste clothes, which are navy blues and elastic, pink polyester and % back cotton, samples have been formed. At same time, how boron extender and amount of boron have affected to the samples has been tasted. Three lamellar samples have been formed by used lignin with the method of applying to lay up to all the three different waste clothes. These produced 3 different boron-added conditions have been observed. In consequence of the experiments done, the parameter's optimum valves of the used materials have been identified. Hereby, the advantage of 100% cotton and 10 mg boron-added sample of us has been conferred clearly. According to these result, on insulation material can be produced in future both low-cost and eco-friendly, defender of climate change.