Investigation of liver enzymes and some biochemical parameters in coronavirus patients in Mosul, Iraq
Irak Musul'daki koronavirüs hastalarında karaciğer enzimleri ve bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 857678
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. ZENA A.M. AL-JAWADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, karnın sağ tarafında, diyaframın hemen altında yer alan ve göğüs kafesinin alt kaburgaları tarafından korunan, futbol topu büyüklüğünde ve vücudun en büyük organı olan karaciğer hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Çalışma kapsamında karaciğerin anatomisi ve yapısı, karaciğerin insan vücudunda gerçekleştirdiği en önemli işlevler ve karaciğer hastalıklarının gebelere etkisi irdelenmiştir. Ayrıca karaciğer hastalığının en önemli belirtileri, karaciğer hastalığı olan kişilerin maruz kaldığı riskler, karaciğerin hastalıklardan nasıl korunacağı, genetik faktörlerin karaciğer hastalıkları üzerindeki etkisinin boyutları anlatılmıştır. Buna ek olarak çalışmada, böbrek kanserinin en önemli türleri, belirtileri ve vücudun enfeksiyonlardan nasıl korunacağından da bahsedilmiştir. Bununla birlikte alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalin fosfataz (ALP), gama-glutamil transaminaz (GGT) gibi karaciğer enzimlerinin artış ve azalmasına sebep olan faktörler ve hastalıklar ile bu enzimlerin bazılarının kalbe direkt etkileri ve özellikle Irak'ın Musul şehrinde Corona virüsü ile enfekte olan hastalar üzerindeki tesirleri incelenmiştir. Çalışmamızda, karaciğer tarafından üretilen protein, globulin, albüminin yanı sıra ALT, AST, ALP ve TSB enzimlerinin insan vücudundaki normal seviyelerine de değinilmiştir. Ardından ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, şu anda en önemli küresel sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilen Coronavirüs ve bu virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığının karaciğer üzerindeki etkilerinin boyutu yaş etkeni de göz önüne alınarak anlatılmıştır. Çalışmamızda farklı yaş, cinsiyet, kilo ve boydaki hastalardan 60 numune toplanmıştır. Yapılan çalışma ve ortaya çıkan sonuçlar sayesinde, Corona virüsü ile enfekte olmuş 50 yaşından büyük hastaların karaciğer enzimlerinde, aynı virüsle enfekte olmuş 50 yaşından küçük ve karaciğer hasarına daha yatkın olan hastalara kıyasla daha yüksek bir artış olduğu tespit edilmiştir. Aşırı kilolu hastaların karaciğer enzimleri de normal kilodaki insanlara göre daha yüksek seviyelerde seyrederken, 40 yaşın altındaki ideal kilodaki hastaların aynı enzimlerindeki artışın en az seviyede olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains detailed information about the liver, which is the largest organ of the body, the size of a football, located on the right side of the abdomen, just below the diaphragm and protected by the lower ribs of the rib cage. Within the scope of the study, the anatomy and structure of the liver, the most important functions of the liver in the human body and the effects of liver diseases on pregnant women were examined. In addition, the most important symptoms of liver disease, the risks that people with liver disease are exposed to, how to protect the liver from diseases, and the extent of the effect of genetic factors on liver diseases are explained. In addition, the most important types of kidney cancer, its symptoms and how to protect the body from infections were also mentioned in the study. In addition, the factors and diseases that cause the increase and decrease of liver enzymes such as alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP), gamma-glutamyl transaminase (GGT) and the direct effects of some of these enzymes on the heart and their effects on patients infected with Corona virus, especially in Mosul, Iraq, were examined. In our study, the normal levels of ALT, AST, ALP and TSB enzymes in the human body, as well as protein, globulin, albumin produced by the liver, were also mentioned. Then, the extent of the effects of coronavirus, which first emerged in Wuhan, China in December 2019 and is currently considered one of the most important global health problems, and the effects of Covid-19 disease caused by this virus on the liver are described by taking into account the age factor. In our study, 60 samples were collected from patients of different age, gender, weight and height. Through the study and the results, it was found ii that patients older than 50 years of age infected with the Corona virus had a higher increase in liver enzymes compared to patients younger than 50 years of age infected with the same virus and more prone to liver damage. The liver enzymes of overweight patients were also higher than those of people of normal weight, while the increase in the same enzymes of ideal weight patients under the age of 40 was observed to be minimal.