Correlation between COVID-19 and biochemical laboratory markers: Serum ferritin, procalcitonin, troponine and some enzymes for Iraqi patients
COVİD-19 ve biyokimyasal laboratuvar belirteçleri arasındaki korelasyon: Iraklı hastalar için serum ferritin, prokalsitonin, troponin ve bazı enzimler
  1. Tez No: 778586
  2. Yazar: KHALID ZAITER KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN GÜNEL, DOÇ. DR. MUHAMMAD HAMMAD ALAJEELY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Coronavirüsler (COVID), çok çeşitli hayvanları enfekte edebilen ve orta ila şiddetli solunum yolu patojenlerine neden olabilen bir virüs cinsidir. Sırasıyla zoonotik kökenli SARS-CoV ve MERS-CoV iki yüksek derecede virülan viral hastalık canlılarda aniden ortaya çıkmıştır. Ölümcül akciğer enfeksiyonuna neden olmakta ve yeni bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkmaya başlayan COVID-19'u 20. yüzyıla taşımaktadır. Çalışmamız Irak- AL-Anbar Vilayetindeki bazı biyokimyasal belirteçlerin COVID-19 enfeksiyonu ile ilişkisini saptamayı amaçlamıştır. Çalışma, Nisan-Aralık 2021 arası çalışma döneminde, Irak, Anbar'daki Al-Ramadi Eğitim Hastanesinde COVID-19 olduğu doğrulanan, yaşları 20 ila 70 arasında değişen (60 COVID-19 hastası ve 40 sağlıklı deneği) toplam 100 hastayı kapsamaktadır. COVID-19 hastalarının tamamında, PCR testi ile virüs pozitif olduğu doğrulandı. Hastalar ve sağlıklı denekler COVID-19 IgM değerlerine göre dört gruba ayrılmıştır: Hastalığı Hafif şiddette geçirenlerin oluşturduğu grup (IgM 1.0-2.0, N= 25 hasta), hastalığı orta şiddette geçirenlerin oluşturduğu grup (2.0< IgM ≤ 4.0, N=18 hasta) ve hstalığı şiddetli geçirenlerin oluşturduğu grup (IgM >4.0, N= 17 hasta), ve çalışılan grup ile yaş açısından da uyumlu sağlıklık yaştaki kontrol grubu (IgM 0,5 ng/mL ve ferritin > 600 μg/L ile kardiyak troponin I >1600 ng/L, COVID-19'un sürekli olarak izlenmesi ve belki de önlenmesi gereken kritik bir aşamaya ilerlediğini göstermektedir. Hafif ila şiddetli hastalık seyri boyunca böbrek fonksiyon testleri, karaciğer ve kardiyak enzimlerin izlenmesi, sonuçlar ve tedavi nedeniyle daha fazla zarar görme olasılığı nedeniyle esastır.
Özet (Çeviri)
Coronaviruses (COVID) are a genus of viruses that really are capable of infecting a wide variety of animals and causing moderate to severe respiratory pathogens. Two highly virulent viral diseases with zoonotic origins, SARS-CoV and MERS-CoV, respectively, that suddenly appeared in living beings and causes fatal lung infection, bring starting to emerge COVID-19 into the 20th century as a novel public health issue. Our study aimed at the detection of the relationship of some biochemical markers with COVID-19 infection in AL-Anbar governorate/Iraq. Patients who had COVID-19 confirmed at Al-Ramadi Teaching Hospital in Anbar, Iraq, study period from April to December 2021, The study covers 100 Iraqi patients (60 patients was COVID-19 and 40 normal subject samples with age range 20 to 70 years. All of the patients who had COVID-19 were positive for the virus that was confirmed by polymerase chain reaction test. The patients and healthy subjects were divided into four groups according to COVID-19 IgM values. The mild group (IgM 1.0-2.0, N= 25 patients), moderate group (2.0< IgM ≤ 4.0, N=18 patients) and severe groups (IgM >4.0, N= 17 patients) were comparison with controls (IgM 0.5 ng/mL, and ferritin > 600 μg/L, cardiac troponin I >1600 ng/L indicates that COVID-19 is progressing to a critical stage, which should be continuously monitored and perhaps averted. Monitoring renal function tests, liver and cardiac enzymes, over the course of mild to severe illness is essential because of the possibility of further harm owing to consequences and treatment.