Virülans faktörü genlerinin moleküler profili, çoklu ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa
Molecular profiling of virulence factor genes multidrugresistant Pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 857680
  2. Yazar: KHATTAB SALEEM MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DOÇ. DR. LAITH NAJEEB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bakteri cinslerinden biri olan Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), genellikle çevrede ve bitkilerde bulunur. Ayrıca insanların cildinde, hastanelerdeki nemli ortamlarda ve hem insanlarda hem de hayvanlarda iz düzeylerde bulunabilir. Yanıklar veya yaralardan kaynaklanan iltihaplanma yaşayan hastalar risk altındadır. Bu bakteri kan dolaşımına girebilir ve lösemi hastaları gibi bağışıklık eksikliği olan kişileri enfekte edebilecek bir bakteriyemiye neden olabilir. Ayrıca idrar yolları iltihabı, deri enfeksiyonları ve yumuşak doku enfeksiyonları, gastrointestinal enfeksiyonlar, cilt ve orta kulak enfeksiyonları da dahil olmak üzere birçok başka enfeksiyona da sebep olur. Bu çalışmada, çoklu antibiyotik direncine sahip P. aeruginosa bakterisinin yaygınlığını belirlemek ve bu bakteri izolatlarının moleküler profilini incelemek ve bunu küresel izolatlarla karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, Ekim 2022'den Ocak 2023'ün sonuna kadar Falluce Eğitim Hastanesi, El-Amriya Genel Hastanesi, El-Ramadi Eğitim Hastanesi ve Bağdat Eğitim Hastanesi'nden kistik fibroz, yanıklar, orta kulak iltihabı, yara enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) olan hastalardan steril pamuklu çubuk ile 120 örnek toplamayı içeriyordu. 85 izolattaPseudomonas aeruginosa bakterisi teşhis edildi. Hedef yaş grubu 18-55 yaş arasıydı, ≤35 yaş için 46/85 (%54,1), >35 yaş için 39/85 (%45,9) oranında izolat tespit edildi. İzolasyon oranı kadınlarda %60, erkeklerde ise %40 olarak belirlendi. Örnekler, Pseudomonas aeruginosa'nın izole edilmesi amacıyla kanlı agar, MacConkey agar ve setrimid agarında kültürlenmişti. Bu bakteriyel kültürler daha sonra mikroskopik, fenotipik ve biyokimyasal testler dahil olmak üzere birkaç teste tabi tutuldu; bunlar arasında oksidaz testi, katalaz ve Vitic cihazı bulunuyordu.Pseudomonas aeruginosa'nın yedi antibiyotiğe karşı duyarlılığı disk difüzyon yöntemiyle test edildi. İzolatların çoklu antibiyotik direnci özellikleri olduğu bulundu; izolatlar Imipenem'e %9,4, Amoksisilin'e %96,5, Seftriakson'a %34,1, Amikasin'e %29,4, Azitromisin'e %67,1, Siprofloksasin'e %34,1 ve Gentamisin'e %24,7 oranında direnç gösterdi. En yüksek direnç oranı %96,5 ile Amoksisilin antibiyotiğine, en düşük direnç oranı ise %9,4 ile Imipenem antibiyotiğine karşıydı.Virulans faktörü genleri Alg-D, Pel-F ve Psl-D'yi tespit etmek için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) teknolojisi kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçları, P. aeruginosa'nın klinik izolatlarının genetik özelliklerinin şu şekilde olduğunu gösterdi: Alg-D 64 (%75,3), Pel-F 66 (%77,6) ve Psl-D 76 (%89,4). Pseudomonas aeruginosa, hastanelerde yayılan bir bakteri türüdür ve insanları birçok hastalıkla enfekte eder. Bu bakteri, birçok virulans faktörüne sahip olması nedeniyle antibiyotiklere karşı yüksek direnç gösterir. Bu bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar, bunları tedavi etmek için güvenilebilecek birçok ilaç grubuna karşı direnç göstermeleri nedeniyle önemli ve özel bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma, PCR tekniğini kullanarak antibiyotiklere dirençli Pseudomonas aeruginosa'yı doğru bir şekilde teşhis etmeyi ve bu direnci sağlayan genleri belirlemeyi amaçlamaktadır .
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa, one of the bacterial genera, is often found in the environment and on plants. It can also be found on human skin, in humid environments in hospitals, and at trace levels in both humans and animals. Patients experiencing inflammation from burns or wounds are at risk. This bacteria can enter the bloodstream and cause a bacteremia that can infect immunocompromised people, such as leukemia patients. It also causes many other infections, including urinary tract infections, skin and soft tissue infections, gastrointestinal infections, and skin and middle ear infections. This study aimed to determine the prevalence of multi-antibiotic resistant P. aeruginosa bacteria and to examine the molecular profile of these bacterial isolates and compare it with global isolates. The study included collecting 120 sterileswabs from patients with Isolates were taken from cystic fibrosis, burns, otitis media, wound infections, and urinary tract infections (UTI) from Fallujah Teaching Hospital, Al-Amriya General Hospital, Al-Ramadi Teaching Hospital, and Baghdad Teaching Hospital for the period from October 2022 until the end of January 2023. 85 isolates were diagnosed as Pseudomonas aeruginosa bacteria. The target age group is 18-55 years of age, ≤35 years 46/85 (54.1%), >35 years 39/85 (45.9%). The isolation rate reached 60% for females and 40% for males. Samples were cultured on blood agar, MacConkey agar, and cetrimide agar for the purpose of isolating Pseudomonas aeruginosa. These bacterial cultures were then subjected to several tests, including microscopic, phenotypic, and biochemical tests, which included an oxidase test. Catalase and Vitic device. The sensitivity of Pseudomonas aeruginosa against seven antibiotics was tested using the disc diffusion method. It was found that the isolates had the characteristics of multiple antibiotic resistance, as the isolates showed resistance to Imipenem by 9.4%, resistance to Amoxyclav by 96.5%, resistance to Ceftriaxone by 34.1%, resistance to Amikacin by 29.4%, Azithromycin by 67.1%, resistance to Ciprofloxacin by 34.1%, and resistance to Gentamicin by 24.7%. The highest percentage of resistance was to the antibiotic amoxyclav at a rate of 96.5%, while the lowest percentage of resistance was to the antibiotic imipenem at a rate of 9.4%. Polymerase chain reaction technology (PCR) was used to detect the virulence factor genes Alg-D, Pel-F, and Psl-D. The results of this study showed that the genetic characteristics of the clinical isolates of P. aeruginosa were as follows: Alg-D 64 (75.3%), Pel-F 66 (77.6%), and Psl-D 76 (89.4%). Pseudomonas aeruginosa is one of the types of bacteria spread in hospitals that infect humans with many diseases. This bacteria is characterized by its high resistance to antibiotics due to its possession of many virulence factors. Infections resulting from these bacteria have become a major and unique problem because of their resistance to many groups of drugs that can be relied upon to treat them. This study is to diagnose and accurately identify antibiotic-resistant Pseudomonas aeruginosa using the PCR technique and to identify the genes that confer this resistance .