Farklı klinik örneklerden izole edilen virülans ve antibiyogram profili ile E. Coli'nin filogenetik gruplaşmasının uygunluğu
Correspondance of phylogenetic grouping of E. Coli with virulence and antibiogram profile isolated from different clinical samples
- Tez No: 726002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Escherichia coli, filogrup tipi veya biyofilm varlığı ve dolayısıyla patojenite adası gibi patogenez sürecine müdahale eden birçok faktörün bulunduğu, insan dahil olmak üzere hayvanlarda ciddi patojenezlere neden olan gram negatif bir bakteridir. Bakteri, idrar, dışkı ve hastane gibi farklı kaynaklardan alınan örneklerden izole edilmiştir. İzolasyon işlemi, izolatların laboratuarda seçici ve diferansiyel besiyerlerine yerleştirlmeleri ve aşılamada kullandığımız API20 gibi sıradan yöntemlerle yapılmıştır. Moleküler yöntemlerde ise (chuA, yjaA ve tsE4) genlerini bulmak için PCR kullanılmıştır. Bu çalışmada B2 (%70) en yüksek filogenetik gruplandırmayı gösterirken D en düşük (%0) gruplandırma oranına sahip olmuştur. Biyofilmde ise üç kategori ortaya çıkmıştır. Bunlar %50'den fazla olan güçlü, %43,3 orta ve %3,4 zayıf olarak belirlenmiştir. E. coli'nin Antibiyogramı incelendiğinde, antibiyotiklere karşı fazla direnç gösterdiği ortaya çıkmıştır. Belirlenen direnç oranları bakterilerin elde edildiği kaynaklara göre farklı değerler almıştır. Bunlar; İdrar izolatlarında %40 iken, dışkı ve hastane izolatlarında sadece %5,7 oranında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli is a gram-negative bacterium that causes severe pathogenesis in animals, including humans, with many factors interfering with the pathogenesis process, such as the phylogroup type or the presence of biofilms and thus the pathogenicity island. The bacteria has been isolated from samples taken from different sources such as urine, feces, and hospitals. The isolation process was carried out by placing the isolates in selective and differential media in the laboratory and using ordinary methods such as API20, which we used for inoculation. In molecular methods, PCR was used to find genes (chuA, yjaA and tsE4). In this study, B2 (70%) showed the highest phylogenetic grouping, while D had the lowest (0%) grouping rate. Three categories emerged in biofilm. These were determined as more than 50% strong, 43.3% moderate and 3.4% weak. When the Antibiogram of E. coli was examined, it was revealed that it showed high resistance to antibiotics. The determined resistance rates took different values according to the sources from which the bacteria were obtained. These; While it was 40% in urine isolates, it was detected only 5.7% in stool and hospital isolates.