Ateşli silah yaralanmalarında hemodinamik ve histopatolojik bulgular
Hemodynamic and histopathological findings in gunshot injuries
- Tez No: 857693
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLAL, PROF. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ateşli silahlar aracılığı ile gerçekleşen yaralanma ve ölüm olguları bildirim zorunluluğu olan adli olaylardır. Adli bilimler alanında çalışan hekimler başta olmak üzere tüm hekimlerin ve adli olgular ile uğraşan sağlık çalışanlarının ateşli silahlar ile oluşan yaralara ait bulguları çok iyi bilmesi, tanıması, tarif etmesi, tanımlaması ve raporlaması gereklidir. Bu tezin amacı, sivil ateşli silah yaralanmalarında en yaygın çap olan 9×19 mm (M822) (340m/s) fişeği ile askeri ateşli silah yaralanmalarında yaygın çaplardan olan 5,56×45 mm (SS109) (850 m/s) ve 7,62×51 mm (M80) (800m/s) fişeklere ait mermi çekirdekleri kullanılarak 300 cm, 100 cm ve 10 cm mesafeden yapılan deneyler ile elde edilen hemodinamik ve histopatolojik bulguları literatür bilgileri ile karşılaştırmaktır. Bu amaçla, 9 adet Adana cinsi sedatize koyuna pozisyon verildikten ve monitörize edildikten sonra atışlı deneylere geçildi. 9×19 mm (M822), 5,56×45 mm (SS109) ve 7,62×51 mm (M80) fişekler kullanılarak 300 cm mesafeden karın bölgesine, 100 cm ve 10 cm mesafeden ekstremiteye atışlı deneyler gerçekleştirildi. Atışlar tamamlandıktan sonra deneklere otopsi işlemi yapıldı, giriş ve çıkış bulguları kayıt edildi ve histopatolojik örnekler alındı. Çalışmamızda da gösterdiğimiz gibi golden hours olarak tanımlanan ilk bir saat içerisinde süre uzadıkça mortalite ve morbidite artmaktadır. Düşük ve yüksek kinetik enerjili fişekler ile gerçekleşen ateşli silah yaralanmalarında giriş yarası bulguları farklılık göstermemektedir. Ancak fişeklerin farklı yaralanma mekanizmalarına sahip olması nedeniyle doku ve organlarda yarattıkları hasar oldukça farklıdır. Tüm deneklerde bağırsakta nekroz, yaralanma bölgesi ve yaralanma bölgesi dışındaki organlarda hemorajik şok ilişkili histopatolojik bulgular saptanmıştır. Bu sonuç, ölen olgularda ayrıntılı iç muayene yapılması, yaşayan olgularda yaralanma bölgesi kadar yaralanma bölgesi dışındaki organların da yetmezlik açısından takip edilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Ateşli silahlar ile yaralanma mekanizmalarına ait daha önce yapılan çalışmalarda simulantlar kullanılmış olup çalışmamız bilenen literatüre göre mühimmat ile ilişkili ekstremite ve yumuşak doku hasarını otopsi ve histopatolojik bulgular ile destekleyerek gösteren ilk havyan deneyi olması nedeni ile literatüre önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Injuries and deaths caused by firearms are judicial events that require reporting. It is necessary for all physicians, especially physicians working in the field of forensic sciences, and healthcare professionals dealing with forensic cases to know, recognize, describe, identify and report findings related to wounds caused by firearms. The aim of this thesis is to examine the 9×19 mm (M822) (340m/s) bullets, which is the most common diameter in civilian firearm injuries, and the 5.56×45 mm (SS109) (850 m/s) and 7.62×51 mm (M80) (800m/s) bullets which are the common diameters in military firearm injuries using from 300 cm, 100 cm and 10 cm distances, and to compare the hemodynamic and histopathological findings with literature. For this purpose, after 9 sedated Adana breed sheep were positioned and monitored, shooting experiments were applied. Experiments were carried out using 9×19 mm (M822), 5.56×45 mm (SS109) and 7.62×51 mm (M80) bullets to the abdomen from a distance of 300 cm, to the extremities from a distance of 100 cm and 10 cm. After the shooting was completed, an autopsy was performed, entry and exit wounds were recorded and histopathological samples were taken. As we have shown in our study, mortality and morbidity increase as the duration of the first hour, defined as the golden hours. Entry wound findings do not differ in gunshot wounds caused by low and high kinetic energy bullets. However, since bullets have different injury mechanisms, the damage they cause to tissues and organs is quite different. In all subjects, histopathological findings related to intestinal necrosis and, hemorhagic shock in the injury site and out of injury site organs were detected in all sujects. This result suggest that detailed internal examination should be performed in deceased cases, and organs outside the injury area as well as the injury area should be monitored for failure in living cases. Simulants have been used in previous studies on firearm injury mechanisms, and our study provides important information to the literature as it is the first animal experiment to show ammunition-related extremity and soft tissue damage, supported by autopsy and histopathological findings, according to the known literature.