Pediatrik kanser hastalarında yoganın etkinliğinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
The effects of yoga on pediatric cancer patients: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 857694
  2. Yazar: SELCEN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN KAYA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Pediatrik kanser hastaları ve aileleri uzun ve stresli tedavi sürecinin getirdiği yaşam kalitesini olumsuz etkileyen biyopsikososyal problemler yaşamaktadır. Bu problemler, kanserin ve tedavinin yan etkileri ile ortaya çıkabilir. Bu çalışmanın amacı pediatrik kanser hastalarında yoganın yaşam kalitesi, yorgunluk, ağrı, motor yeterlilik ve motivasyon üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 6-12 yaş arasındaki pediatrik kanser hastaları dahil edildi. Katılımcılar müdahale (n=20 10 erkek; ortalama yaş=9.20±2.28 ve kontrol grubu (n=21, 12 erkek; ortalama yaş=8.19±2.63) olarak rastgele ikiye bölündü. Mühadale grubuna yoga, kontrol grubuna standart fizyoterapi 8 hafta süresince, haftada 2 kez uygulandı. Çocukların motor yeterlilikleri, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi- 2 Kısa Form ile; yaşam kalitesi, Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri-Kanser Modülü ile; yorgunlukları, Çocuk Yorgunluk Ölçeği- (24 saatlik) ile; ağrıları Ağrı Dayanıklılık Ölçeği ve Adölasan Pediatrik Ağrı Ölçeği ile; motivasyonları ise Pediatrik Motivasyon Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Pediatric cancer patients often experience biopsychosocial problems that negatively impact their quality of life during the treatment process. The aim of this study is to investigate the effect of yoga on quality of life, fatigue, pain, motor skills and motivation in pediatric cancer patients. Method: The study included pediatric cancer patients aged 6 to 12 years. The aim of this study is to investigate the effects of yoga on the quality of life, fatigue, pain, motor skills, and motivation in pediatric cancer patients. Participants were randomly assigned to the intervention group (n=20, 10 males; mean age=9.20±2.28) and the control group (n=21, 12 males; mean age=8.19±2.63). In the intervention group, yoga was administered twice a week for 8 weeks, while the control group received standard physiotherapy. Motor skills were assessed using the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test-2, while quality of life was measured with the Pediatric Quality of Life Inventory-Cancer Module. Fatigue levels were evaluated using the Child Fatigue Scale (24-hour version), and pain was assessed using both the Pain Flexibility Scale and the Adolescent Pediatric Pain Scale. Additionally, the study measured motivation using the Pediatric Motivation Scale.