Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehlikelerdeki tutum ve öz yeterliliği
Attitudes and self-efficacy of pre-hospital emergency health services employees in chemical, biological, radiological, nuclear hazards
  1. Tez No: 857702
  2. Yazar: İHSAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde (HÖASH) çalışan personelin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) tehdit ve tehlike olaylarındaki tutum ve öz yeterliliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kasım 2022 ile mayıs 2023 tarihleri arasında, tanımlayıcı araştırma olarak planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği'nde üyeliği olan, HÖASH'nde çalışan acil tıp teknisyeni, paramedik, doktor ve diğer sağlık personeli oluşturmaktadır (N=402). Çalışmanın verileri Sosyo demografik veri formu, KBRN Öz Yeterlilik Ölçeği ve KBRN Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine the attitudes and self-efficacy of personnel working in pre-hospital emergency health services in CBRN threat and hazard events. Materials and Methods: Our study was planned as a descriptive research between November 2022 and May 2023. The sample of the study consisted of emergency medical technicians, paramedics, doctors and other health personnel working in pre-hospital emergency health services who are members of the Association of Emergency Medical Technicians and Technicians (N=402). The data were collected using the Socio-demographic data form, CBRN Self-Efficacy Scale and CBRN Attitude Scale.