Rusların Tobolsk İdaresi'ne bağlı kurdukları yerleşimler ve bölgenin askerî yapısı (1584-1670)
The settlements established by the Russians under the Tobolsk Administration and the military structure of the region (1584-1670)
- Tez No: 857721
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tobolsk İdaresi'ne bağlı en büyük yerleşim birimleri Tümen, Tobolsk, Pelım, Beryozovo, Surgut, Tara, Verhoturye ve Turinsk kazalarıdır. Kazaların içerisinde şehir, karakol, sınır karakolu, çarşı, yurt, bucak, köy gibi çeşitli yerleşim birimleri yer almaktadır. Tobolsk İdaresi'nin güneyindeki yerleşim birimleri, sık sık Sibir Tatarları ve onlara yardım eden Başkurt, Nogay ve Oyrat gruplarının saldırılarına maruz kalmışlardır. Bu yerleşim birimlerini korumakla görevli askerî gruplar ise saldırılara karşılık vermeye çalışmışlardır. Ancak Sibir Tatarları ve onlara yardım eden Başkurt, Nogay ve Oyrat grupları saldırılarını sürdürmüşlerdir. İki taraf arasındaki bu mücadeleler, 1670 yılına kadar devam etmiştir. Çalışmada, 1584-1670 yılları arasında Rusların Tobolsk İdaresi'ne bağlı kurdukları yerleşimler ve buralardaki askerî yapı anlatılmaktadır. Ayrıca Rusların Sibir Tatarları ile yaptıkları mücadelelere dair bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The largest settlements under the Tobolsk Administration are Tyumen, Tobolsk, Pelym, Beryozovo, Surgut, Tara, Verkhoturye and Turinsk districts. In the districts various settlements such as city, fortress, outpost, bazaar, large village, suburb, village. The settlements in the south of the Tobolsk Administration were frequently attacked by the Siberian Tatars and the Bashkir, Nogai, Oirat groups that helped them. The military groups responsible for protecting the settlements tried to respond to the attacks. However, the Siberian Tatars and the Bashkir, Nogai, Oirat groups that helped them continued their attacks. These struggles between the two sides continued until 1670. In the study, the settlements established by the Russians under the Tobolsk Administration between 1584 and 1670, and the military structure there are explained. Additionally, information is given about the struggles of the Russians with the Siberian Tatars.