1895-1915 arası Ermenice yazılmış oyunlar üzerine bir inceleme: Tılgadintsi, Levon Şant, Zabel Asadur'un oyunları
A study on Armenian plays between 1895-1915: Plays by Tlgadintsi, Levon Shant and Zabel Asadur
  1. Tez No: 857747
  2. Yazar: REHA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KEREM KARABOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde Osmanlı Ermeni toplumunun gerçekleştirdiği tiyatro faaliyetlerini inceliyor ve 1895-1915 arası yazılmış Batı Ermenice oyunlara odaklanıyor. Bu dönemde gerçekleşen toplumsal, siyasal, sosyal değişimi ve bunların yankılarını tiyatro metinleri aracılığıyla kavramaya çalışıyor. Bunun için dönemin öne çıkan yazarlarından Hovhannes Harutyunyan (Tılgadintsi), Levon Şant ve Zabel Asadur'un (Sibil) kaleme aldığı on oyunu inceliyor. Böylece Osmanlı dönemi modern tiyatro tecrübesini yalın kat bir anlatıya indirgeyen ulusallaştırılmış tarih okuması yerine Ermenice oyunlara ve bu metinlerin üretildiği bağlama da işaret eden bir yaklaşımı öneriyor.
Özet (Çeviri)
This research delves into the theatrical activities run by Ottoman Armenian community between 1895 and 1915, with a specific focus on plays written in Western Armenian. It seeks to illuminate the societal, political, and cultural transformations of the time and their reflection by navigating the contemporary theatrical texts. To achieve this goal, this study scrutinizes ten works penned by notable playwrights of the era such as Hovhannes Harutyunyan (Tlgadintsi), Levon Shant, and Zabel Asadur (Sibil). Rather than adopting a nationalistic historical perspective that overlooks the diverse theatrical experiences of the Ottoman era, this research advocates for a contextualized approach that emphasizes the significance of Armenian plays within their historical context.