İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Osmanlı hükümetlerinin Balkan politikasına etkisi (1908-1914)
The effect of Union and Progress Society on the Balkan politics of the Ottoman government (1908-1914)
  1. Tez No: 857774
  2. Yazar: NURAN KOLTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
İttihat ve Terakki Cemiyeti Meşruti yönetime geçilmesi ile birlikte önemli bir siyasi figür haline gelmiştir. Bu nedenle İttihat ve Terakki Cemiyeti 1919'a kadar Osmanlı Devleti'nin siyasi hayatına yön vermiştir. İttihat ve Terakki Cemiyeti için Balkanların özel bir önemi vardır. Meşrutiyet orada ilan edilmiş, Meşrutiyetin ilanını sağlayan subaylar uzun bir süre Balkanlarda bulunmuştur. Bu nedenle Balkan sorunlarına aşina olan İttihat ve Terakki Cemiyeti bölgenin kaybedilmemesi için çeşitli politikalar geliştirmiştir. 1908-1914 döneminde kurulmuş hükümetlerin birçoğunun Balkan politikası üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Union and Progress Society had become an important political figure with switching to constitutional monarchy. For this reason, Union and Progress Society had dominated the politics of Ottoman Empire until 1919. Balkans had a specific importance for Union and Progress Society. Constitutional monarchy had been declared there, military officers who facilitated the declaration of constitutional monarchy had been present in the Balkans for a long period of time. Therefore, Union and Progress Society, which was familiar with Balkan problems, had developed various policies for the area not to be lost. It was effective on Balkan politics of many governments which was formed between 1908 and 1914.