Stratejik amaç, hedef, performans göstergelerini belirleyen biryönetim destek sisteminin geliştirilmesi: TÜBİTAK örneği
The development of a management support system thatdetermines strategic objective, goal and performanceindicators: TÜBİTAK case
  1. Tez No: 857781
  2. Yazar: BETÜL CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Stratejik planlama; organizasyonların 5 yıllık rotasını belirlediği için kritik öneme sahiptir. Planlamanın çatısını oluşturan; amaç, hedef ve performans göstergelerinin doğru tespiti organizasyonu başarıya götürür. Dolayısıyla; bu unsurların çalışanların katılımıyla ve en doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Bu tez kapsamında; stratejik amaç, hedef ve performans göstergelerinin katılımcı, analitik ve etkin belirlenmesini sağlayacak bir Stratejik Planlama Yönetim Destek Sistemi (SPYDS) geliştirilerek, karar vericilere yardımcı olması amaçlanmıştır. Bu kapsamda altı adet Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemi ile stratejik planlama ekibi, kurulu ve birim elemanlarının süreçteki görevlerini yerine getirebilmeleri sağlanmıştır. Sözkonusu sistemin uygulaması, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) özelinde gerçekleştirilmiştir. Normalde verimsiz toplantılar ile ilerleyen bu sürecin, bilimsel yöntemlerle dijitalleşmesi sağlanmıştır. Tezin; stratejik planlama sürecinin dijitalleşmesi, organizasyonların stratejik planlarını danışmanlık firmalarına yaptırmaları yerine kendilerinin yapabilmesi, bilindiği kadarıyla literatürde bu problemi bütüncül olarak ÇKKV yöntemleriyle çözen başka bir çalışmanın bulunmaması gibi önemli katkıları olduğu düşünülmektedir. Geliştirilen SPYDS; özel sektör, akademi ve kamu kurumlarında rahatlıkla kullanılabilecek seviyededir.
Özet (Çeviri)
Strategic planning; It is of critical importance as it determines the 5-year route of organizations. Forming the framework of planning; correct determination of objectives, goals and performance indicators leads the organization to success. Therefore; these elements must be determined with the participation of employees and in the most accurate way. Within the scope of this thesis; It is aimed to assist decision makers by developing a Strategic Planning Management Support System (SPMSS) that will enable participatory, analytical and effective determination of strategic objectives, goals and performance indicators. In this context, six Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods are used to ensure that the strategic planning team, board and unit staff are able to fulfill their duties in the process. The application of the system in question is carried out specifically by TÜBİTAK (The scientific and technological research council of TURKİYE). This process, which normally proceeds with inefficient meetings, has been digitalized using scientific methods. It is thought that the thesis has important contributions such as the digitalization of the strategic planning process, the ability of organizations to make their strategic plans themselves instead of having them done by consultancy firms, and, as far as is known, there is no other study in the literature that solves this problem holistically with MCDM methods. Developed SPMSS; It is at a level that can be easily used in the private sector, academia and public institutions.