Schlömilch integral denkleminin bazı analitik çözümleri
Some analytical solutions of the schlömi̇lch integral equation
- Tez No: 857789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL CIKIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Schlömilch integral denkleminin analitik çözümleri Varyasyon iterasyon metodu (VİM) ve Adomian ayrıştırma metodu (AAM) kullanılarak araştırılmıştır. Bu amaçla Varyasyonel iterasyon metodu (VİM) ve Adomian ayrıştırma metodu (AAM) örnekler ile anlatılmış sonrasında ise çeşitli tipteki Schlömilch integral denklemi üzerinde uygulanmıştır. Bu yöntem sonucunda elde dilen bulgular değerlendirilmiş, AAM'nin VIM'e göre çözüme daha hızlı yakınsadığı görülmüştür. Son olarak bu yöntemlerin bu tür integral denklemlerin çözümleri üzerindeki etkinliğinin bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analytical solutions of the Schlömilch integral equation are investigated using the variational iteration method (VIM) and the Adomian decomposition method (AAM). For this purpose, Variational iteration method (VIM) and Adomian decomposition method (AAM) are explained with examples and then applied on various types of Schlömilch integral equations. The results obtained as a result of these methods are evaluated and it is seen that AAM converges to the solution faster than VIM. Finally, an evaluation of the effectiveness of these methods on the solutions of such integral equations is made.