Yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizine ilişkin New York Sözleşmesi kapsamında tanıma ve tenfiz engeli olarak hakem heyetinin usule aykırı olarak teşekkülü
Illegal composition of the arbitral tribunal as a refusal reason in scope of New York Convention on the recognition and enforcement of foreign arbitral awards
- Tez No: 857790
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yabancı bir ülkede verilmiş bir hakem kararının Türkiye'de sonuç doğurabilmesi için bu kararın Türk mahkemeleri nezdinde bir tanıma ve tenfiz davasına konu edilmiş olması ve mahkemece bu kararın tanınması ve tenfizine yönelik bir karar verilmiş olması gerekir. Türkiye'nin de taraf olduğu New York Sözleşmesi'nde bu tanıma ve tenfiz süreçlerine ilişkin hükümler yer almaktadır. Bu norm kapsamında tanıma ve tenfiz için bazı esaslar öngörülmüş ve tanıma ve tenfiz engellerinden bahsedilmiştir. Bu tanıma ve tenfiz engellerinden bir kısmı; tanıma ve tenfiz davasına konu olan yabancı hakem kararının verildiği tahkim yargılamasında, davaya bakan hakem heyetinin teşekkülüne ilişkin hususlar ile ilişkilidir. Bu tez, New York Sözleşmesi kapsamında yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizinde hakem heyetinin teşekkülüne ilişkin hususların etkisi hakkındadır.
Özet (Çeviri)
In order for an arbitral award rendered in a foreign jurisdiction to be enforceable in Turkey, the award must be subject to a recognition and enforcement proceeding before the Turkish courts, and the court must issue an order for the recognition and enforcement of the award. The New York Convention, to which Turkey is a party, contains provisions on these recognition and enforcement processes. Within the scope of this norm, some principles for recognition and enforcement are stipulated and refusal reasons to recognition and enforcement are mentioned. Some of these refusal reasons to recognition and enforcement are related to the composition of the arbitral tribunal in the arbitration proceedings in which the foreign arbitral award is subject to the recognition and enforcement proceedings. This thesis is about the effects of the composition of the arbitral tribunal in the recognition and enforcement of foreign arbitral awards under the New York Convention.