Production and characterization of parallel aligned electrospun pan/go nanofiber bundles
Elektro çekim yöntemi ile paralel hizalanmış nanolif şeritlerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 857801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM İÇOĞLU, PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı paralel yönlenmiş poliakrilonitril/grafen oksit (PAN/GO) nanoliflerin morfolojilerini, nanolif hizalanmasını, mekanik, yapısal ve termal özellerini incelemektir. Bu amaçla ilk olarak, grafen oksit (GO) modifiye Hummers yöntemiyle grafitten sentezlenmiştir. İkinci olarak, PAN nanolifleri 1 ve 1,5 mm kalınlık, 5, 8 ve 10 mm çubuk genişliği ve 20, 30, 40 mm boşluk mesafesine göre farklı paralel elektrotlar kullanılarak üretilmiştir. Üçüncü olarak, PAN/GO nanolifler farklı oranlarda seçilen bir paralel elektrot parametresine göre morfolojik ve hizalanmalarının belirlenmesi için üretilmiştir. Son olarak, PAN/GO nanolifler, şerit formunda üretilerek mekanik, yapısal ve termal özellikleri analiz edilmiştir. SEM, FTIR, XRD ve Raman spektroskopisi analiz sonuçlarına göre GO'nun literatür ile uyumlu başarılı bir şekilde sentezlendiği belirlenmiştir. En yüksek nanolif hizalanması 1,5 elektrot kalınlığı, 10 mm plaka genişliği ve 40 mm boşluk mesafesinde üretilmiştir. PAN/GO nanoliflerde, ağırlıkça % 4 katkı oranına kadar GO miktarı arttıkça nanoliflerin hizalanması artmıştır. PAN/GO nanoliflerin FTIR ve XRD ile yapısal analizleri, TGA ve DSC ile termal analizleri, nanolif üretkenlikleri, tex değerleri, kopma mukavemeti, % uzama ve Youngs modülü analizleri yapılmıştır. Yapısal, termal ve mekanik analizler sonucunda ağırlıkça % 3 GO katkı oranı kritik değer olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the morphologies, nanofiber alignment, mechanical, structural, and thermal properties of parallel aligned polyacrylonitrile/graphene oxide (PAN/GO) nanofibers. For this purpose, firstly, graphene oxide (GO) was synthesized from graphite by the modified Hummers method and analyzed by SEM, FTIR, XRD and Raman spectroscopy. Secondly, PAN nanofibers were produced using different parallel electrodes with plate thickness of 1 and 1.5 mm, plate width of 5, 8 and 10 mm, and gap distance of 20, 30, 40 mm. Thirdly, PAN/GO nanofibers were produced at different ratios to determine their morphology and alignment according to a selected parallel electrode parameter. Finally, PAN/GO nanofibers were produced in bundle form and their mechanical, structural, and thermal properties of were analyzed. The highest nanofiber alignment was produced at 1.5 plate thickness, 10 mm plate width, and 40 mm gap distance. The alignment of nanofibers increased as the addition of GO increased up to 4 wt.% ratio in PAN/GO nanofibers. Structural analyses of PAN/GO nanofibers by FTIR and XRD, thermal analysis by TGA and DSC, nanofiber productivity, tensile strength, % elongation and Young's modulus analyses were performed. As a result of structural, thermal, and mechanical analyses, 3 wt.% GO ratio was determined as the critical value.