Heidegger'de varlığın belirlenimleri olarak zamansallık ve mekansallık ilişkisi
The relation between temporality and spatiality as determinations of being in Heidegger
  1. Tez No: 857903
  2. Yazar: BÜLENT ÇÖÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Heidegger'in erken dönem ve geç dönem eserlerinden hareketle, mekansallık anlayışını açıklamayı amaçlamaktadır. Heidegger'in felsefesinde Varlık anlayışı oldukça önemlidir. Heidegger erken dönem eserlerinde Varlık ile kökensel ilişkiyi Dasein üzerinden kurmaktadır. Bu çalışma, insanın Varlık ile olan kökensel ilişkisini ve açıklığını mekansallık açısından ele almaktadır. Ayrıca, Varlık ve Zaman'da ifade edilenin aksine zamansallık temellendirmesi olmadan kendinde bir mekansallığın mümkün olduğunu gösterme amacındadır. Heidegger erken döneminde mekansallığı, Dasein'ın temel karakterlerinden biri olan 'Sorge' ve zamansallık perspektifinde temellendirmektedir. Bu nedenle bütünlüklü bir mekansallık anlayışı, ancak Heidegger'in geç dönem eserlerini kavrayarak mümkündür. Dolayısıyla, bu çalışma yalnızca erken dönem Heidegger'e bağlı kalmamıştır. Heidegger'in fenomenoloji ve sanat anlayışlarıyla birlikte, insanın ikamet etme 'tecrübesi' birlikte düşünülmüştür. İnsanın dünyada-olmaklık neticesinde Varlığın 'koruyucusu' olması her daim insanın özsel ve varoluşsal mekansallıkla kopmaz bir bağı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma sonucunda, insanın mekansallığıyla birlikte, Varlık ile ilgili anlayışı ontoloji ve fenomenoloji, sanat ve hakikat, inşa etme ve ikamet etme yönleriyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain Heidegger's understanding of spatiality based on his early and later works. Heidegger's understanding of Being is crucial in his philosophy. In his early works, Heidegger establishes the fundamental relation with Being through Dasein. This study examines the fundamental relation and openness of the human being to Being in terms of spatiality. It also aims to show that, contrary to what is stated in Being and Time, a spatiality in itself is possible without the grounding of temporality. In his early works, Heidegger grounds spatiality in the perspective of 'Sorge', one of the fundamental characters of Dasein, and temporality. Therefore, a complete understanding of spatiality is only possible by comprehending Heidegger's later works. Hence, this study does not only base on Heidegger's early works. Heidegger's understanding of phenomenology and art are considered together with the human 'experience' of dwelling. The fact that the human being is the preserver of Being as a result of being-in-the-world always shows that the human being has an inseparable connection with essential and existential spatiality. As a result of this study, along with the spatiality of the human being, the understanding of Being is explained in terms of ontology and phenomenology, art and truth, building and dwelling.