Metzler dinamik sistemlerinin spektral özellikleri
Spectral properties of metzler dynami̇cal systems
- Tez No: 857906
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BÜYÜKKÖROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında Metzler matrislerle verilen dinamik sistemlerin asimptotik kararlılığı ele alınmıştır. Pozitif doğrusal sistemler Metzler matrislerle karakterize edilmektedir. Sürekli ve ayrık zamanlı pozitif doğrusal sistemlerin analizinde sistem matrisinin özdeğer özellikleri öne çıkmaktadır. Uygulama alanı oldukça geniş olan Metzler matrisler sınıfının özdeğer özelliklerine ilişkin temel sonuçlar ve bunların uygulamaları bu çalışma kapsamında verilmiştir. Stokastik matrisler Metzler matrislerin bir alt sınıfıdır. Stokastik matrisle verilen bir dinamik sistemin Markov süreçlerinde simplekse ait bir başlangıç durum vektörü verildiğinde, herhangi bir adımdaki olasılık dağılımı hesaplanabildiği gibi Markov zincirinin yakınsadığı durum vektörü de ifade edilebilmektedir. Markov zincirinin uygulamaları olan modellerle ilgili açıklayıcı örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the asymptotic stability of dynamic systems given by Metzler matrices is addressed. Metzler matrices characterize positive linear systems. In the analysis of continuous and discrete-time positive linear systems, the eigenvalue properties of the system matrix come to the fore. Basic results and applications regarding the eigenvalue properties of the Metzler matrices class, which has a wide application area, are given within the scope of this study. Stochastic matrices are a subclass of Metzler matrices. In Markov processes of a dynamic system provided by a stochastic matrix, when an initial state vector of the simplex is given, the probability distribution at any step can be calculated, and the state vector to which the Markov chain converges can also be expressed. Explanatory examples of models that are applications of the Markov chain are given.