Ortaokul matematik öğretmen adaylarının sayı duyusunun öğretim içeren bağlamlarda incelenmesi
Exploring pre-service middle school matmematics teachers' number sense in teaching contexts
  1. Tez No: 857907
  2. Yazar: KÜBRA SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İFFET ELİF YETKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, ortaokul matematik öğretmen adaylarının sayı duyusu becerilerini öğretim durumları içeren bağlamlarda nasıl işe koştuklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe yönelik olarak, araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında devlete bağlı ve özel beş üniversitede öğrenim gören 174 ortaokul matematik öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretim İçeren Bağlamlarda Sayı Duyusu Testi”kullanılarak toplanmıştır. Öğretmen adaylarının testteki açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar kodlanmış ve bu yanıtlarla ilgili yüzde ve sıklık tabloları oluşturulmuştur. Öğretmen adaylarının, zihinsel işlem yapma ve tahmin etme becerilerinin bulunduğu matematiksel görevlerde birden fazla çözüm yolu üretebildikleri; ancak bölme işlemi içeren görevlerde farklı çözüm yolları üretmekte zorlandıkları gözlemlenmiştir. Bu görevlerde üretilen çözüm yollarında sayı duyusu temelli yaklaşımların ağırlıklı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının, sayıları farklı bağlamlar ve temsillerle ilişkilendirerek anlamlandırabilme, işlem sonuçlarını farklı şekillerde yorumlayabilme, öğrenci yanıtlarının doğruluğunu ve geçerliğini değerlendirmeyle ilgili öğretim görevlerinde sayı duyusu temelli yaklaşımları tercih ettikleri; ancak bu kullanımın beklenen düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının kural ve algoritmaları açıklarken genellikle kural temelli yaklaşımları tercih ettikleri, işlemlerin sayılar üzerindeki etkisi ile ilgili genellemelerde ise çoğunluğun sayı duyusu temelli yaklaşımları tercih ettiği gözlemlenmiştir. Öğretmen adaylarının doğal sayıları içeren öğretim görevlerinde sayı duyusunu kullanabilme becerisi 35 puan üzerinden ortalama 19,67 bulunmuştur. Buna dayanarak öğretmen adaylarının öğretim içeren bağlamlarda sayı duyusu kullanımlarının orta düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how prospective middle school mathematics teachers utilize their number sense skills in instructional contexts. To achieve this goal, a survey design, one of the quantitative research methods, was employed in the study. The research was conducted with 174 prospective middle school mathematics teachers enrolled in five state and private universities during the 2023-2024 academic year. Data were collected using the“Number Sense Test in Instructional Contexts,”developed by the researcher. Responses to open-ended questions on the test were coded, and percentage and frequency tables were generated for these responses. It was observed that prospective teachers were able to generate multiple solution methods in mathematical tasks involving mental arithmetic and estimation. However, they faced difficulties in generating different solution methods in tasks involving division operations. It was found that number sense-based approaches were predominantly used in the solution methods produced for these tasks. Prospective teachers preferred number sensebased approaches in instructional tasks related to understanding numbers by associating them with different contexts and representations, interpreting operation results in different ways, and evaluating the accuracy and validity of student responses. However, the use of these approaches was not at the expected level. Furthermore, when explaining rules and algorithms, prospective teachers generally preferred rule-based approaches, while the majority chose number sense-based approaches when making generalizations about the impact of operations on numbers. The ability of prospective teachers to use number sence in instructional tasks involving natural numbers was found to be an average of 19.67 out of 35 points. This indicates that the use of number sense in instructional contexts by prospective teachers is at a moderate level.