Faizde kuramsal yapı ve enflasyon
  1. Tez No: 21108
  2. Yazar: SAYIM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
ÖZET Bu çalışmada iktisat teorisinde faizin kuramsal yapısı ve enflasyonla ilişkisi ile Türkiye'de faiz oranlarının belirlenmesi ve enflasyonun faiz oranları üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde -Türkiye gibi- finansal piyasaların gelişememiş olması, sermaye birikiminin kıt olması bankacılık sisteminin oligopolist yapısı, sürekli bütçe açıkları, sürekli iç borçlanma ve yüksek enflasyon baskıları bu ülkelerde makro ekonomik politikaların bir parçası olan faiz- politikasının önemini arttırmıştır^ Bu bağlamda çalışmanın ilk iki bölümünde faizin kuramsal yapısı incelenmiştir, ilk bölümde faiz oranlarının belirlenmesiyle ilgili olarak Klasik, Neoklasık ve Keynesyen Faiz Teorilerine, ikinci bölümde ise faiz oranlarının vade yapısıyla ilgili olarak Bekleyişler, Hicks' in Risk Primi, Culbertson'un Bölünmüş piyasalar ve Modigliani ve Sutch'un Vade Tercihi Teorilerine yer verilmiştir. üçüncü bölümde faiz oranları ve enflasyon ilişkisi üzerinde durularak; Fisher, Patınkın, Metzler ve Friedman' m Analizleri incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye'de faiz oranlarının belirlenmesi ve enflasyonun faiz oranları üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, theoretical structure of interest rate and its relationship between inflation rate together with the determination of interest rate economy as well as the impact of interest rate on Turkish economy is tried to be examined. In less Developing Counteries like Turkey, imperfect functioning of financial market, inadequacy of capital accumulation, oligopolistic structure of banking system, continous budget deficits, continous government borrowing and pressure of high inflation rate increased the importance of interest rate policy which is an important part of the marcoeconomic policies. In this context, in the first and second chapter of the study, theoretical framework of interest rate is examined. In the first chapter, Classic, Neo-classic as well as Keynesian interest rate theories respecting the determination of interest rate is studied. In the second chapter, as regards the term structure theory, Expectations, Risk Premium of Hicks, Segmented Market Theory of Culbertson, and Term Preference Theory of Modigliani and Sutch are analyzed. In the third chapter, interaction between interest rate and inflation rate is analyzed basing on the theories of Fisher, Patinkin, Metzler and Friedman. In the last chapter, determination of interest rate in Turkey and impact of inflation rate on interest is emphasized.