Harry Potter film serisinde medya ve iktidarın temsili
Representation of media and power in the Harry Potter film series
  1. Tez No: 857931
  2. Yazar: ŞERİFE ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜVEN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kitle iletişim araçları dolayımıyla sunulan içeriklerin ideoloji ile ilişkisi, hâkim ekonomik sistem çeperinde ve yaygın olarak Marksizm çerçevesinde araştırılan bir alan olmuştur. Alana dair çalışmalar, faşizmin yükselişi ve işçi sınıfının etkin rolüne rağmen yenilgisinin etkisiyle sıklıkla karamsar bir perspektifle ele alınmıştır. Bu çalışmalar arasında büyük önem atfedilen hegemonya yaklaşımı ise, Antonio Gramsci tarafından hem mevcut iktidar düzenlerini analiz etmekte hem de toplumun ezilen kesimlerine hâkim güç olabilmek üzere rehberlik etme niteliği göstermekte, böylece ideoloji yukarıdan dayatılan ve toplum tarafından edilgen bir şekilde kabul edilen değer ve tutumlar olarak ele alınmamaktadır. Hegemonya, iktidarın sivil toplum alanındaki uyumsuz kurumlarının dâhil olduğu, tabi sınıfların karşı-hegemonik üretimler gerçekleştirebildiği, diyalektik bir mücadele alanıdır. Bu çalışma, heterojen yapısı saptanan popüler kültür alanı içerisinde değerlendirilebilecek olan Harry Potter film serisindeki anlatıda geçen iktidar mücadelesinde Gramsci'nin hegemonya yaklaşımının izlerinin bulunabileceğini varsaymaktadır. Film serisinin sekiz filmi, hegemonya kavramının da büyük ölçüde etkilediği eleştirel söylem çözümlemesinin diyalektik yaklaşımıyla incelenmektedir. Çalışmanın sonucunda, film serisindeki mücadelede, hegemonya yaklaşımıyla örtüşen şekilde, sivil toplum kurumlarının, özellikle medya ve okulun bu mücadeleye dâhil olduğu görülmektedir. Film serisine konu olan hikâyenin; hâkim sistemi onaylayan ve onu eleştiren unsurları bir arada barındırdığı ortaya konularak serinin heterojen nitelik gösteren popüler kültür alanına dâhil olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Çalışmanın hareket noktası olan Gramsci'nin tezlerinin ve yaşam öyküsünün gösterdiği üzere, insan daima direnebilme kuvvetini, potansiyelini barındırmaktadır. Hâkim sistem karşısında da hâkim kültürel ürünlerin tüketicisi konumunda da insanın bilinci onlara karşı çıkabilme olasılığını taşıyabilmektedir. Bu perspektif, çalışmaya rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between ideology and the content with the effect of dominant economic system presented through mass media has been a field that has been widely researched within the framework of Marxism. Studies in the field have often taken a pessimistic perspective due to the rise of fascism and its defeat despite the active role of the working class. The hegemony approach, which is attributed great importance among the studies by Antonio Gramsci, both analyzes existing power orders and guides the oppressed segments of society to become the dominant power, so that ideology is not treated as a values and attitudes imposed from above and passively accepted by society. Hegemony is a dialectical field of struggle in which the subordinate classes are able to produce counter-hegemonic productions involving the incompatible institutions of power in the sphere of civil society. This study assumes that traces of Gramsci's hegemony approach can be found in the power struggle in the narrative of the Harry Potter movie series, which can be evaluated within the heterogeneous popular culture field. The eight movies of the series are analyzed through the dialectical approach of critical discourse analysis, which is heavily influenced by the concept of hegemony. As a result of the study, about the struggle in the film series, paralel with the hegemony approach, it is seen that civil society institutions, especially the media and the school, are involved in this struggle. By revealing that the story of the film series contains elements that both affirm and criticize the dominant system, it is concluded that the series is included in the heterogeneous field of popular culture. As Gramsci's theses and life story, which are the starting point of this study, show that human beings always have the strength and potential to resist. Both in the face of the dominant system and as a consumer of dominant cultural products, human consciousness can carry the possibility of opposing them. This perspective guides the study.