Kadın giysi tasarımında güncel antropometrik ölçüler: Ankara ili örneği
Current anthropometric measures in women's clothing design: Ankara province example
- Tez No: 857943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kadın giysi tasarımında güncel antropometrik ölçülerin elde edilmesini amaçlayan bu tez araştırmasında, birinci bölümde antropometri tekniğine yer verilmiştir. Bu bölümde, antropometri tarihi, kullanım alanları, antropometrik yöntemler, veri tipleri, ölçü teknikleri gibi antropometri tekniğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde giysi tasarımı, kalıp hazırlama teknikleri, giysi konforu, geçmişten günümüze kalıp hazırlama teknikleri, kalıp hazırlamada kullanılan ölçülere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, giysi tasarımı ve antropometri ilişkisine değinilmiştir. Antropometri, giysi kalıpları ve ikisi arasındaki bağlantılar anlatılmış ve alan ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalara değinilmiştir. Türkiye'de yaşamakta olan kadınların güncel antropometrik ölçülerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırmada betimsel yöntem kullanılarak, Ankara'da yaşamakta olan 18-65 yaş arası 202 kadın üzerinde anket uygulanmış ve 35 antropometrik ölçü alınmıştır. Yüz yüze anket tekniği ile elde edilen verilerin analizleri SPSS (v.25) programında yapılmıştır. Araştırma verilerinin güvenilirlik katsayısı 0,85 olarak,“iyi”düzeyde hesaplanmıştır. Kadın giysi kalıplarında kullanılan antropometrik ölçülerin güncel verileri doğrultusunda ortalama değerler tespit edilmiş, yaş aralığına göre güncel antropometrik ölçülerin ortalama verileri ortaya konmuş, yaş aralığına göre ortalama vücut tipleri, beden numaraları ve kadınların giysilerde yaşadıkları ölçü kaynaklı problemler belirlenmiş ve giyimde kullanılan antropometrik ölçülerin güncel ortalama verileri ile giyimde kullanılan standart beden ölçülerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın genel sonuçlarına bakıldığında kadınların ağırlık ortalaması 70,4 kg, boy ortalaması 1.59 cm, göğüs çevresi 98 cm, bel çevresi 84 cm, kalça çevresi 107,5 cm olarak tespit edilmiştir. Kadınların vücut ölçülerinin hazır giyim sektöründe ki kalıplara uymadığı, çoğu kadının özellikle alt giysi gruplarında problem yaşadığı ortaya konmuştur. Yapılan araştırmanın sonucunda güncel antropometrik veriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, which aims to obtain the current anthropometric measurements in women's clothing design, the anthropometry technique is included in the first section. In this chapter, the history of anthropometry, areas of use, anthropometric methods, data types, anthropometry techniques such as measurement techniques are mentioned. In the second chapter, clothing design, pattern techniques, information such as clothing comfort, preparation techniques and measurements used in pattern preparation are included. In the third chapter, about between clothing design and anthropometry is mentioned. Anthropometry, clothing patterns and the connections between the two are explained and scientific studies on the field are mentioned. In this research, which aims to determine the current anthropometric measurements of women living in Turkey, 202 women between the ages of 18-65 living in Ankara were surveyed and 35 anthropometric measurements were taken using descriptive method. The analysis of the data obtained with face-to-face survey technique was carried out in SPSS (v.25) program. The reliability coefficient of the research data was calculated at a“good”level of 0.85. In line with the current data of anthropometric measurements used in women's clothing patterns, average values have been determined, average data of current anthropometric measurements according to age range has been revealed, average body types according to age range, body numbers and the size problems women experience in clothing were determined and the current average data of anthropometric measurements used in clothing and the standard size measurements used in clothing were compared. Overall results of the study, the average weight of the women was 70.4 kg, the average height was 1.59 cm, the chest circumference was 98 cm, the waist circumference was 84 cm, the hip circumference was determined as 107.5 cm. It has been shown that women's body sizes do not fit the patterns in the ready-to-wear sector, and most women have problems especially in underwear groups. As a result of the research, current anthropometric data has been revealed.