Fırkateyn tipi savaş gemilerinde üstyapı tasarımı ve silah sistemi etkinlik analizi
Topside design and weapon system effectiveness analysis in frigate type warships
- Tez No: 857945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İkinci Dünya Savaşı ile birlikte savaş sahalarında yeniden ortaya çıkan fırkateynler günümüzde birçok ülke donanması tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Hatta bu donanmaların büyük bir oranının ana vurucu gücünü fırkateynler oluşturmaktadır. Günümüzde ülkelerin yeni fırkateyn inşaa sayıları da giderek artmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fırkateynlerde birçok sistem kullanılır hale gelmiştir. Bu sistemlerin neredeyse tamamının açık güvertede konumlandırılması gereken ekipmanları bulunmaktadır. Bu durum üst yapı tasarımının zorlu ve karmaşık bir süreç olmasına yol açmaktadır. Bayliss, üst yapı tasarımı için görev gereksinimlerinin belirlenmesi ile başlayan ve bunu takip eden 11 aşamanın bulunduğu bir üst yapı dizayn spiralini tasarımcıların kullanımına sunmuştur. [1] Üst yapı dizayn spiralindeki en önemli aşamalardan biri de silah entegrasyonu konusudur. Üst yapı tasarımında silahların maksimum kapsama sektörü, minimum kör sektör ile yerleşimleri geminin vuruş kabiliyeti, caydırıclığı ve öz savunması için olmazsa olmazdır. Bu tez çalışmasında dünya donanmalarında bulunan modern çok maksatlı tipte fıkateynlerin üst yapıları ve üst yapı tasarım aşamaları incelenmiş olup jenerik fırkateyn modeli üzerinde üst yapı tasarımları gerçekleştirilmiştir. Sonrasında ise bu tasarımlardaki silah ekipmanlarının kapsama analizleri gerçekleştirilerek Blokaj Değerlendirme Modelleri (BAM) oluşturulmuş ve silah etkinlikleri analiz edilmiştir. Ayrıca üst yapı boyu ile sistematik değişiklikler yapılarak üst yapı boyunun silah etkinliğine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Frigates, which reappeared on the battlefields with the Second World War, are actively used by the navies of many countries today. In fact, frigates constitute the main striking force of a large proportion of these navies. Nowadays, the number of countries building new frigates is increasing. With the development of technology, many systems have become available on frigates. Almost all these systems have equipment that must be located on the open deck. This causes topside design to be a challenging and complex process. Bayliss has presented a topside design spiral to designers, which starts with determining the task requirements for topside design and includes 11 subsequent stages. [1] One of the most important stages in the topside design spiral is the issue of weapon integration. In the topside design, the placement of weapons with maximum coverage sector and minimum blind sector is indispensable for the ship's strike capability, deterrence and self-defense. In this thesis, the topside of modern multipurpose frigates in the world's navies and topside design stages were examined and topside designs were carried out on the generic frigate model. Afterwards, coverage analysis of the weapon equipment in these designs was carried out and Blockage Assessment Models (BAM) were created and weapon effectiveness was analyzed. In addition, the effects of the topside size on weapon effectiveness were examined by making systematic changes with the topside length.