Suriyeli sığınmacıların toplum içinde maruz kaldığı nefret söylemi: İstanbul Avrupa Yakası örneği
Hate speech syrian refugees are exposed to in society: The case of the European Side of İstanbul
  1. Tez No: 857946
  2. Yazar: HALİL ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada ve Türkiye'de her geçen gün sığınmacılar ile ilgili yeni olayların, savaşların yaşanması yeni göç dalgalarına zemin hazırlamaktadır. Suriye'deki krizin de her geçen gün daha şiddetlenmesi ve bunun sonucunda farklı ülkelere göç etmeleriyle birlikte Suriyelilere yönelik nefret söyleminin üretilmesi ivme kazanmıştır. Suriyelilerin okullarda, hastanelerde, sosyal hayatın tüm alanlarında yer alması ile birlikte nefret söylemi ile ilgili de haberlerin çıktığını görülmektedir. Ayrıca insanlık tarihinin hemen hemen her döneminde göç hareketlerinin olduğunu görmemiz ve önümüzdeki yıllarda daha da göçlerin yoğunlaşacağının öngörülüyor olması bu tez çalışmasını oldukça önemli kılmıştır. Göç, insanların ve toplumların izlenimlerine derin izler bırakan toplumsal bir olgudur. Tarihin her devrinde değişen siyasal, toplumsal, ekonomik ve çevresel politik faktörlerle birlikte yaşam koşullarındaki değişmelere bağlı olarak çeşitli göç unsurları ortaya çıkmıştır ve küresel pazar var oldukça da bu süreç, doğal olarak devam edecektir. Bu nedenle, bu çalışmada, Suriyeli sığınmacıların toplum içinde maruz kaldığı nefret söylemini değerlendirmek amacıyla göç, sığınmacı, mülteci gibi kavramlar, Türkiye'deki Suriyelerin rakamı, İstanbul'daki Suriyeli rakamı, göçmenlik ile ilgili var olan hukuksal zemin, nefret söylemi, nefret söylemi çeşitleri ve hangi ortamlarda ve nerelerde nefret söylemine maruz kaldıklarının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, İstanbul İli Avrupa Yakası'nda ikamet eden 11 Suriyeli katılımcıdan görüşme yöntemi kullanılarak elde edilen verilerin, nitel analizine yönelik bulgulara yer verilmiş olup söylem ve içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that new events and wars are experienced every day in the world and in Turkey about refugees paves the way for new immigration waves. With the crisis in Syria getting worse day by day and as a result of their migration to different countries, the generation of hate speech towards Syrians has gained momentum. With the Syrians taking part in schools, hospitals and all areas of social life, we see news about hate speech. In addition, the fact that we see that there are migration movements in almost every period of human history and that it is predicted that more migrations will intensify in the coming years has made this thesis work very important. Migration is a social phenomenon that leaves deep traces on the impressions of people and societies. Various migration elements have emerged depending on the changes in living conditions along with the changing political, social, economic and environmental political factors in every period of history, and this process will naturally continue as long as the global market exists. Therefore, in this study, concepts such as migration, asylum seeker, refugee, the number of Syrians in Turkey, the number of Syrians in Istanbul, the existing legal ground regarding immigration, hate speech, types of hate speech, in order to evaluate the hate speech that Syrian refugees are exposed to in society. A study was carried out to evaluate in which environments and where they were exposed to hate speech. In the research, findings for the qualitative analysis of the data obtained by using the interview method from 11 Syrian participants residing in the European Side of Istanbul are included. In this study, discourse and content analysis were made.