Spor yapan çocukların ebeveynlerinin spor farkındalıkları ve spora bağlılıklarının incelenmesi
Investigation of sports awareness and engagement of parents of children playing sports
- Tez No: 857960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BARIŞ CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor yapan çocukların ebeveynlerinin spor farkındalıkları ve spora bağlılıklarının incelenmesidir. Araştırmamızın evrenini Ankara ilinde ikamet edip spor yapan çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu ise ilgili evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen voleybol branşında aktif katılım sağlayan çocukların ebeveynlerinden 436 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Uyar ve Sunay (2019) tarafından geliştirilen“Spor Farkındalığı Ölçeği”ve Sırgancı, Ilgar ve Cihan (2019) tarafından geliştirilen“Spora Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada hata payı 0,05 olarak alınmıştır. Sonuç olarak spor farkındalığı ölçeğinin geneli ve alt boyutlarında cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durum, sporla ilişki durumu ve gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklar görülürken, yaş değişkenine göre herhangi bir anlamlı farka rastlanmamıştır. Spora bağlılık ölçeğine bakıldığında ise cinsiyet, yaş, medeni durum ve gelir düzeyi değişkenlerine göre ölçeğin geneli ve alt boyutlarına herhangi bir anlamlı fark olmadığı, sporla ilişki durumu değişkenine göre ölçeğin geneli ve tüm alt boyutlarında anlamlı farklar olduğu görülmüştür. Spor farkındalığı ölçeği ile spora bağlılık ölçeği arasında ise orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the sports awareness and sports commitment of parents of children who do sports. The population of our research consists of the parents of children who do sports residing in Ankara province. The sample group of the study consisted of 436 people from the parents of children who actively participate in the volleyball branch, selected by convenience sampling method from the relevant universe. The“Sports Awareness Scale”developed by Uyar and Sunay (2019) and the“Sports Commitment Scale”developed by Sırgancı, Ilgar and Cihan (2019) were used as data collection tools in the study. The margin of error in the study was taken as 0.05. As a result, while there were significant differences in the general and sub-dimensions of the sports awareness scale according to the variables of gender, education level, marital status, relationship with sports and income level, no significant difference was found according to the age variable. In the sport commitment scale, it was concluded that there was no significant difference in the overall scale and its sub-dimensions according to gender, age, marital status and income level variables. It was observed that there were significant differences in the general and all sub-dimensions of the scale according to the variable of relationship with sports. It was determined that there was a moderate positive significant relationship between the sports awareness scale and the sports commitment scale.