SOLO taksonomi ve Van Hiele geometrik düşünme kuramına göre ilkokul öğrencilerinin geometrik kavramları düşünme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the geometric concepts thinking levels of primary school students according to SOLO taxonomy and Van Hiele geometric thinking theory
  1. Tez No: 857961
  2. Yazar: AYLİN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, SOLO Taksonomi ve Van Hiele geometrik düşünme kuramına göre, ilkokul öğrencilerinin geometrik kavramları düşünme düzeyleri incelenerek araştırılmıştır. Bu nedenle araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılının Samsun ili Atakum ilçesindeki Bayındır İlkokulu'nda öğrenim gören 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf öğrencileri katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olan, hem Van Hiele hem de SOLO taksonomi düzeylerini belirleyen geometri testi uygulanmıştır. Bu test her sınıf seviyesinden 50 öğrenciye uygulanmıştır. Teste toplam 200 öğrenci katılmıştır. Geometri kazanımları öğrencilere verilmeden test uygulanmıştır. Elde edilen bulguların analizi için Statistical Package for social Sciences (SPSS) istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı, öğrencilere uygulanan geometri testi sonucundan çıkan veriler arasındaki ilişkiyi belirlemede, t testi (Independent Samples Test), Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) testi kullanılmıştır. Ayrıca sınıflar arası verilerin arasındaki ilişkiyi belirlemek için, Post-Hoc testlerinden Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekildedir: Araştırmaya katılan 200 öğrencinin Van Hiele ve SOLO taksonomi düzeyleri beklenilen seviyenin altında çıkmıştır. Ayrıca 1.sınıf kazanımlarının basit düzeyde olduğu, geometri kazanımlarının da düzeylere uygun şekilde olmadığı tespit edilmiştir. Uygulanan geometri testi için alınan toplam puanları cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde, kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca her sınıf seviyesinde de, cinsiyet değişkenine göre, anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Uygulanan test sonuçlarında, 4.sınıfların diğer sınıflarla anlamlı bir farklılığı olduğu görülürken, 1., 2. ve 3.sınıf seviyelerinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primary school students' levels of thinking about geometric concepts were examined according to SOLO Taxonomy and Van Hiele's geometric thinking theory. For this reason, the relational scanning model was used in the research. 1st grade, 2nd grade, 3rd grade and 4th grade students studying at Bayındır Primary School in Atakum district of Samsun province in the 2022-2023 academic year participated in the research. In the research, the geometry test, which is a data collection tool and determines both Van Hiele and SOLO taxonomy levels, was applied. This test was applied to 50 students from each grade level. A total of 200 students participated in the test. The test was administered before the geometry achievements were given to the students. Statistical Package for social Sciences (SPSS) statistical program was used to analyze the findings. Since the data in the research showed a normal distribution, t test (Independent Samples Test) and One-Way Anova test were used to determine the relationship between the data resulting from the geometry test applied to the students. Additionally, Tamhane's T2 test, one of the Post-Hoc tests, was used to determine the relationship between data between classes. The findings obtained in the research are as follows: Van Hiele and SOLO taxonomy levels of the 200 students participating in the research were below the expected level. In addition, it was determined that the 1st grade achievements were at a simple level and the geometry achievements were not appropriate for the levels. When the total scores obtained for the applied geometry test were examined according to the gender variable, no significant difference was found between male and female students. In addition, no significant difference was found at each grade level according to the gender variable. In the applied test results, while it was seen that there was a significant difference between the 4th grades and the other grades, there was no significant difference at the 1st, 2nd and 3rd grade levels.